Mnogi danas tvrde da ne znaju na što im odlazi plaća. Ako imate osjećaj da vam plaća “jednostavno nestaje”, možda biste trebali voditi računa o najčešćim troškovima koji tome pridonose.
Stručnjaci za finansije otkrivaju što najviše “prazni” vaše džepove i novčanike, a nije vam uopće potrebno.
Prodavnice u blizini kuće
Zapravo niste ni svjesni da često bespotrebno trošite novac baš u njima. Ako ste nešto zaboravili u supermarketu, uvijek možete pogledati u prodavnici koja je blizu vaše kuće ili stana.
Prema mišljenju stručnjaka, promet u takvim prodavnicima je obično vrlo visok. Ipak, to najčešće ne primjećujete jer ste navikli na takve prodavnice i najvjerovatnije radnike poznajete dugi niz godina.
Doručak na putu do posla
Pokušajte izračunati koliko novca trošite na kafu u uredu ili u kafiću u blizini ureda. U većini slučajeva, taj iznos uopće neće biti malen. Kafa obično nije ograničena na jednu šoljicu ujutro.
Popijete je s prijateljem ili kolegom pa malo kasnije još jednu uz cigaretu i tako uzmete i treću. Onda kupite štrudlu s višnjama ili drugo pecivo u pekari koja je najbliža vašem radnom mjestu.
Kao rezultat toga, ova navika vas može koštati više nego što biste mogli potrošiti na kvalitetan obrok. Bolje je da samo ponesete hranu od kuće i ograničite ove troškove.
Članarina u teretani u koju ne idete
“Nikako da krenem, ali znam da ću otići sutra”, “Moram izgledati dobro”, “Moram jačati imunitet”, sve su to rečenice koje svakodnevno izgovarate u želji da se zaista pokrenete.
Teretane se u velikoj mjeri oslanjaju na većinu svojih klijenta, onih koji onamo ne idu redovno. Budite iskreni prema sebi. Uštedite ovaj iznos umjesto da plaćate članarinu koju ne koristite. A ako jednog dana budete imali neodoljivu želju za vježbanjem, napravite to kod kuće ili kupite novu člansku iskaznicu.
Rezerve hrane
Prema istraživanjima, petinu novca trošimo na hranu. Ljudi često kupuju “za svaki slučaj”, kako slučajno ne bi ostali bez nečega u kući.
Mnogi, posebno u ovom užurbanom tempu, teže zalihama što više različitih proizvoda i drže ih kao rezervu. Međutim, upravo te zalihe u jednom trenutku postaju neupotrebljive ili trunu, dok drugima jednostavno ističe rok trajanja.
Sitnice na kasi
Ne kupujte ništa na kasi, kažu finansijski stručnjaci. Kada ondje stojite u redu, pokupite sve vrste sitnica – žvake, britvice i slatkiše. Poznato je da je ovo dio marketinškog trika za poticanje prodaje.
Koliko košta pakiranje žvaki, čak i ako vam nije potrebno? Upravo tako svi kažu – 10 eura ovdje, 10 ondje, a na kraju se i novčanik stanji, piše Mondo.