Italijanski poljoprivrednici koji protestuju zbog pretjerane birokratije i jeftinog uvoza iz zemalja izvan EU-a krenuli su u ponedjeljak prema Rimu u konvojima traktora dok su seljaci protestanti na sjeveru Italije šetali kravu ulicama Milana.
Seljaci iz jakih poljoprivrednih regija poput Toskane krenuli su put juga prema glavnom gradu, noseći italijansku zastavu i rukom ispisane natpise upozoravajući da “bez seljaka nema hrane”.
Plan im je združiti se na periferiji Rima prije daljnjih protesta planiranih kasnije tokom sedmice.
- Zaputili smo se u Rim suočiti političare s našim problemima i riješiti ih – rekao je toskanski poljoprivrednik Davide Rosati.
Italijanski poljoprivrednici dijele mnoge boljke protestnih kolega u drugim dijelovima Evrope koje su izrazili tokom vala protesta u proteklih nekoliko sedmica.
Žale se da su njihova proizvodnja potkopava jeftinijim uvozom iz područja izvan Evropske unije kao što je sjeverna Afrika, rastućim cijenama goriva i posljedicama mjera EU-a namijenjenih zaštiti okoliša i borbi protiv klimatskih promjena.
Protesti su u Francuskoj i Njemačkoj utišani, no nova se žarišta otvaraju u drugim dijelovima EU. Ljutiti seljaci u ponedjeljak su ponovno blokirali granični prijelaz nizozemsko-belgijske autoceste između Maastrichta i Liègea.
S kravom ulicama grada
U Milanu, finansijskoj prijestolnici Italije, grupa seljaka povela je sa sobom kravu na protest ispred ureda regionalne vlade Lombardije, stvorivši tako nesvakidašnji prizor u dijelu grada kojim dominiraju moderne visoke zgrade.
Italijanski poljoprivrednici također traže ponovno uspostavljanje mjere porezne olakšice na dohodak uvedene 2017. godine, koju je vlada izbacila iz zakona o budžetu za 2024. godinu.
Tokom posjeta Japanu u ponedjeljak, premijerka Giorgia Meloni izjavila je da je Italija za podršku svojim poljoprivrednicima učinila više od nekih svojih susjeda u EU.
- Naravno, uvijek ima prostora za napredak i uvijek sam spremna poslušati zahtjeve naših ključnih radnika – rekla je.
Istaknula je da je njena vlada zadržala subvencije za gorivo za poljoprivrednike i povećala sredstva namijenjena poljoprivredi u planu oporavka nakon covida s pet na osam milijardi eura.
Proteste poljoprivrednika u Italiji predvode brojne pojedinačne skupine, a ne glavni italijanski poljoprivredni lobi, Coldiretti, koji je u bliskoj vezi s vladom.