Porodica Ćehajić više od 60 godina ručno izrađuje limarsku galanteriju, peći…

Ljubav prema starim zanatima, kojima prijeti izumiranje, još održava na nogama posavske zanatlije. Krojač, kovač, tkalje… izgubili su bitku pred tehnologijama modernoga vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stari zanati u Posavini nastajali su i razvijali se kao prijeka potreba vremena i života ljudi, ali s vremenom stari zanati odlaze u prošlost u neravnopravnoj borbi s modernim tehnologijama. Ipak, neki su se zadržali i danas, kao što je košaraštvo, sa stoljeće i po dugom tradicijom u Posavini.

Posavina se, štoviše, pozicionirala i na karti Evrope kao značajan prostor košaraštva. Ipak, takvo stanje nije sa zanatima kao što su krojač, kovač, tkalja…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unikati ukrašeni rukom

Pronaći tkalački stan u Posavini danas je pravo umijeće, kao i zanatliju koji ručno ukrašava limarsku galanteriju. Samo su malobrojni još uvijek opstali zahvaljujući strpljenju i ljubavi prema zanatstvu.

Među njima je i porodica Ćehajić. Iz Ibrahimove kreativne zanatske radionice već šest desetljeća izlaze unikatni primjerci rukom urešene limarije.

  • Nakon što sam izučio zanat u Brčkom, otvorio sam svoju radnju u Orašju 1960. godine. Sad izrađujem limarsku galanteriju, a dok sam bio mlađi, radilo se puno građevinskih poslova po Slavoniji i okolici. Prije je bilo mnogo više posla, zarade. Sada je i tehnologija puno toga preuzela, a poslije je krenula građevinska limarija – s nostalgijom se prisjeća vitalni umirovljenik, poznati oraški zanatlija Ibrahim, kojem je uz minimalnu penziju to dodatni izvor prihoda.
  • U vrijeme kad je bila velika potražnja za pećima, uspijevali smo napraviti i tri komada dnevno. Ipak, ne žalimo se, a ovih smo dana i dvije peći uputili prema stradalom stanovništvu Turske kako bismo im pomogli u ovim teškim trenucima – kažu Ćehajići, piše Vecernji.ba Njihovi proizvodi nalaze put i do Švicarske kod onih koji traže kvalitetu, ali, nažalost, svoje znanje ipak nemaju na koga prenijeti, jer mladi, kažu, nisu zainteresirani.
  • Kad više ne budem mogao raditi, stavit ću ključ u bravu. Volio bih dati svoj alat nekome ko bi nastavio ovaj zanat. Sin i kći ne žive ovdje, ali da nema njihove pomoći – zaključuje Ibrahim – bilo bi puno teže.

NAJNOVIJE