ZDK je primjer dobre prakse u unapređenju sistema srednjeg stručnog obrazovanja

Privredna komora Zeničko-dobojskog kantona danas je bila organizator tematske konferencije pod nazivom: “Unapređenje srednjeg stručnog obrazovanja u ZDK-u”, tokom koje su prezentirani i rezultate dugogodišnje saradnje sa svim akterima u oblasti srednjeg stručnog obrazovanja na području tog kantona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je istakla predsjednica PKZDK Diana Babić, fokus djelovanja zadnjih su godina usmjerili na “poboljšanje kvaliteta izvođenja praktične nastave”, kao i unapređenja saradnje “dva mjesta učenja”, a sve s ciljem da bi učenici srednjih stručnih i tehničkih škola stekli kompetencije potrebne za sudjelovanje u savremenim procesima rada.

Podršku u realizaciji projekata pružaju im Njemačka razvojna agencija GIZ, Vlada ZDK i Federalni zavod za zapošljavanje, u djelu aktivnih mjera zapošljavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • ZDK je, sa zadovoljstvom moram reći, napravio veliki iskorak u sistemu unapređenja srednjeg stručnog obrazovanja, kao i aktivnih mjera zapošljavanja i primjer smo dobre prakse – istakla je Babić.

Napomenula je kako su prethodnom periodu mnogo posla uradili na zakonodavnom okviru. Educirani su i mentori te master treneri u sklopu projekata njemačkog GIZ-a, za čiju su realizaciju bili delegirani eksperti od strane Pedagoškog zavoda ZDK i Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK.

  • Fokus je na unapređenju praktične nastave i kvaliteta praktične nastave, kako bi, na kraju školovanja, učenici imali kompetencije neophodne u savremenim procesima rada. S druge strane, u domenu obrazovanja odraslih, idemo na taj dio da u Komori organizujemo osposobljavanje nezaposlenih osoba i njihovo zapošljavanje. I tu smo kanton koji prednjači u rezultatima ostvarenim u takvim projektima – podvlači Babić.

Bez obzira na sve navedeno, dodaje, postoji mnogo stvari koje se moraju unapredjivati upravo na inicijativu Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK, doministrice Bernadete Galijašević i PKZDK.

  • Zajedno sa stranim finansijerima, formirali smo međusektorsku radnu grupu, koja će dodatno unaprijediti zakonodavni okvir srednjeg stručnog obrazovanja sa šireg aspekta – istakla je Babić.

Napominje kako su ide i u pravcu inicijative da se stipendiraju srednjoškolci koji se obrazuju za deficitarna zanimanja, a Ministarstvo privrede ZDK, dodaje, kompanijama koje primaju učenike na praksu dodjeljuje dodatne bodove na javnim pozivima za poticaje malim i srednjim preduzećima.

Pomoćnik direktora za medicinska pitanja Aquaterm Olovo Esad Hamzić napominje kako su susreću s problematikom nedostatka određenog kadra, jer sve veći broj mladih odlazi iz BiH, piše Fena.

  • Naša ustanova primarno se bavi fizikalnom medicinom i rehabilitacijom, prema tome potreban je što veći broj medicinskog kadra, fizioterapeuta, medicinskih sestara, ali isto tako i propratnog osoblja – kuhara, konobara… Iskreno, tu imamo najveći deficit, s obzirom da u Olovu trenutno nema srednje škole koja vrši edukaciju tog kadra. Po pitanju medicinske struke, također imamo istu problematiku, mada u već dvije generacije imamo učenika koji pohađaju srednju školu – fizioterapeutski tehničar, što nas iskreno raduje i nadamo se da neće otići. Mi, u saradnji sa srednjom školom, također imamo potpisan ugovor u obavljanju praktične nastave – napominje Hamzić.

Nada se da će učenike koji su kod njih na praksi uspjeti zadržati te osposobiti za svoje potrebe.

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE