Za pružne prelaze u Kaknju bilo je više reakcija: Objavljujemo jedan od odgovora Željeznica FBiH

U posljednjih nekoliko dana na našim stranicama objavljujemo snimke koje nam šalju građani, na kojima se vidi kako na pružnim prijelazima na području općine Kakanj dolazi do kvara svjetlosnih znakova odnosno rampe, što kod građana izaziva opravdan strah za život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebno smo akcentirali pružni prijelaz u Čatićima  zbog konfiguracije terena i same nepreglednosti koja je neophodna da pređemo uz “povećan oprez” kako nam se savjetuje.

Osim što je navedeni pružni prijelaz u određenom stepenu pod nagibom, veću opasnost čini to što sama preglednost nije dovoljna iz smjera kojeg voz dolazi, posebno iz smjera Sarajeva jer se radi o krivini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lokalna vlast nije ostala nijema na pozive građana

Reakcija nije izostala, na probleme sa pružnim prijelazima reagirali su predsjednici mjesnih zajednica, Općina Kakanj ali i vijećnici u Općinskom vijeću Kakanj među kojima je i Izudin Puščul.

Na sedmoj sjednici Općinskog vijeća Kakanj održanoj 31. maja tekuće godine vijećnik Izudin Puščul (SDA) pokrenuo je vijećničku inicijativu vezanu za ažurnije i redovnije održavanje pružnih prelaza na području općine Kakanj. S obzirom na aktuelno stanje i žalbe građana Puščul je najavio novi zahtjev  informaciju prema Željeznicama FBiH o stanju pružnih prijelaza.

Zavod za planiranje i izgradnju Općine Kakanj je odmah po primitku predmetnog podneska isti uputio u JP Željeznice Federacije BiH.

Odgovor Željeznica Federacije BiH

Putni prelazi u nivou, navedeni u vijećničkoj inicijativi, zadovoljavaju sve sigurnosne norme shodno Zakonu o Željeznicama („Službeni glasnik BiH“ br. 52/05), Zakonu o sigurnosti željezničkog saobraćaja („Službeni list R BiH“, broj 33/95) i Pravilniku o putnim prelazima (Sl- novine FbiH br. 42/06). Putne prelaze održavaju JP Željeznice Federacije BiH i shodno okvirnim sporazumima sufinansira se održavanje istih od strane upravitelja cesta.

Uređaji za osiguranje putnih prelaza u nivou, ugrađeni su prije 18 godina i povremeno dolazi do kvarova na istim. U tim slučajevima, do otklanjanja kvara JP Željeznice FbiH uvode proceduru da susjedne stanice otpremaju voz sa nalogom, koji se zaustavlja ispred neispravnog putnog prelaza a osoblje vučnog vozila daje zvučni signalni znak „Pazi“ sa vučnog vozila čime upozorava ostale učesnike u saobraćaju da se približava voz. Ova procedura se koristi u svim slučajevima kada su putni prelazi neispravni.

Na putnom prelazu, na lokaciji „Dobojsko polje“, nije planirana ugradnja uređaja sa svjetlosno zvučnom signalizacijom i polubranicima, jer intenzitet saobraćaja nije u tom obimu da zahtijeva ugradnju uređaja za osiguranje. Putni prelaz osiguran je trokutom preglednosti i „Andrejinim križem“. Pored saobraćajnog znaka „Andrejin križ“ postavljen je saobraćajni znak „Stop“. Navedeno osiguranje zadovoljava sve sigurnosne norme shodno naprijed navedenim zakonima i pravilnicima.

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE