Za sve zaposlene u građevinskom sektoru – i za one koje je poslodavac uputio na rad u Njemačku – vrijedi zakonska minimalna plaća. Do 30. septembra 2022.godine zakonska minimalna plaća iznosi 10,45 EUR bruto po satu, a od 1. oktobra 2022. godine iznosiće 12,00 EUR bruto po satu.
Ova plaća se isplaćuje za svaki sat rada. Za prekovremeni rad imate pravo najmanje na minimalnu zakonsku plaću plus dodatak od 25% Vaše plaće. Od bruto plaće se odbijaju porezi i doprinosi za socijalno osiguranje (mirovinsko osiguranje, zdravstveno osiguranje, osiguranje za slučaj nezaposlenosti, osiguranje zdravstvene njege).
Ne smije biti isplaćena niža plaća od minimalne! Čak ni zbog drugih troškova npr. za alat, sredstva za rad ili zaštitnu odjeću.
Plaće iz kolektivnog ugovora
Ako ste član sindikata IG BAU i Vaš poslodavac član Unije poslodavaca, onda imate pravo na znatno višu bruto platu po satu, u skladu sa djelatnošću, koju obavljate.
Za više informacija obratite se IG BAU.
Rok za isplatu plaće
Plaća se mora isplatiti najkasnije do sredine sljedećeg mjeseca i po pravilu se uplaćuje na Vaš račun. Poslodavac Vam svaki mjesec mora dati obračun plaće u pisanom obliku. U tom obračunu možete vidjeti koliko ste ukupno zaradili i koji porezi i doprinosi za socijalno osiguranje su odbijeni, piše naš partnerski site i specijalizirana agencija i savjetovalište Faire Mobilität- „Pravedna mobilnost- socijalna, pravedna i aktivna sloboda kretanja radnika” Saveza njemačkih sindikata (DGB) u Stuttgart-u.
Smještaj na privremenim radilištima
Ako obavljate građevinske poslove na privremenim radilištima van sjedišta Vašeg poduzeća, poslodavac je obvezan osigurati i platiti smještaj. Osim toga, za takve poslove na privremenim radilištima imate pravo i na paušalni iznos za prehranu u iznosu od 24 eura za dan rada. Od 1. januara 2023. godine mora Vam poslodavac uz ova 24 eura platiti i dodatnih 4 eura po danu za noćenje izvan gradilišta.
Pravo na godišnji odmor i postupak uplaćivanja u blagajnu za godišnji odmor
Imate pravo na 30 dana plaćenog godišnjeg odmora. Budući da veliki broj zaposlenih u graditeljstvu često mijenja radno mjesto, Vaše pravo na godišnji odmor se evidentira u Socijalnoj blagajni građevinske industrije (SOKA-BAU) u okviru tzv. „postupka uplaćivanja u blagajnu za godišnji odmor“. U okviru tog postupka stječete pravo na jedan dan godišnjeg odmora za svakih 12 radnih dana u građevinskom poduzeću. Ako radite cijelu godinu, imate pravo na 30 dana plaćenog godišnjeg odmora. U slučaju promjene poduzeća, ostvareno pravo na godišnji odmor prenosite u sljedeće poduzeće. Ako djelomice ili u potpunosti ne iskoristite dane godišnjeg odmora na koje ste ostvarili pravo u određenoj godini, onda te dane godišnjeg odmora možete iskoristiti do decembra sljedeće godine. Nakon toga Vam istječe pravo na godišnji odmor, ali još uvijek možete podnijeti zahtjev za naknadu SOKA-BAU tokom sljedeće godine!
Jednom godišnje, SOKA-BAU Vam šalje izvadak iz računa. Ovaj izvod računa temelji se na podacima koje su poslodavci dostavili SOKA-BAU:
poslodavce kod kojih ste bili zaposleni
broj dana zaposlenja
visinu Vaših bruto plaća, kao što je priopćeno od strane Vašeg poslodavca
pravo na godišnji odmor i broj iskorištenih dana godišnjeg odmora
Važno: Provjerite te podatke i žalite se poslodavcu u roku od dva mjeseca od primitka izvatka, ako uočite pogrešne podatke. Obratite se direktno SOKA-BAU, ako budete imali nekih problema.
Zdravstveno osiguranje?
Čim ostvarite radni odnos s obvezom plaćanja doprinosa za socijalno osiguranje u Njemačkoj, imate pravo i na zdravstveno osiguranje. Pri tome Vaš poslodavac na mjesečnoj bazi plaća odgovarajuće doprinose Vašem fondu zdravstvenog osiguranja. Dobit ćete karticu zdravstvenog osiguranja, čim se prijavite u jedan od fondova zdravstvenog osiguranja. S tom karticom možete otići liječniku.
U Njemačkoj su medicinski tretmani po pravilu besplatni.
Naknada plaće u slučaju bolesti
Ako ste dulje od 4 tjedna bili prijavljeni kod jednog poslodavca (u okviru zaposlenja s obvezom plaćanja doprinosa za socijalno osiguranje), u slučaju bolesti imate pravo na naknadu pune plaće u trajanju do maksimalno 6 tjedana. U tu svrhu morate svom poslodavcu i svom fondu zdravstvenog osiguranja poslati doznaku o bolovanju Vašeg liječnika. Ako ste bolesni dulje od 6 tjedana, onda imate pravo na nadoknadu u slučaju bolesti koju plaća Vaš fond zdravstvenog osiguranja.
Poslodavca morate odmah informirati o svojoj nesposobnosti za rad te o njenom vjerojatnom trajanju. Nemojte zaboraviti da i svom fondu zdravstvenog osiguranja pošaljete doznaku o bolovanju u roku od 1 tjedna od dana izdavanja! Ako to ne učinite, možete izgubiti pravo na nadoknadu u slučaju bolesti.
morate odmah informirati o svojoj nesposobnosti za rad te o njenom
vjerojatnom trajanju. Nemojte zaboraviti da i svom fondu zdravstvenog osiguranja
pošaljete doznaku o bolovanju u roku od 1 tjedna od dana izdavanja! Ako to ne
učinite, možete izgubiti pravo na nadoknadu u slučaju bolesti.
Nezgode na radu
Na početku radnog odnosa poslodavac Vas mora prijaviti kod nositelja osiguranja za slučaj nezgode na radu (njem. Berufsgenossenschaft BG BAU). Na taj način ste osigurani za slučaj nezgoda koje se događaju tokom obavljanja posla, na putu do radnog mjesta ili na putu s radnog mjesta doma.
Važno: Ako ste doživjeli nezgodu na radu, recite u bolnici da se nezgoda dogodila na radnom mjestu. Ako Vam poslodavac, pretpostavljeni ili predradnik bude savjetovao da u bolnici kažete da nije riječ o nezgodi na radu, onda Vas poslodavac vjerojatno nije prijavio kod nositelja osiguranja za slučaj nezgode na radu. Obratite se nekom savjetovalištu ili Vašem sindikatu i potražite informacije. Možda se radi o prijevari! Ako ne govorite dovoljno dobro njemački jezik, zatražite u bolnici da Vam dovedu nekoga tko govori Vaš jezik.
U građevinskoj industriji radnici često budu prevareni za plaću.
Što možete učiniti protiv toga?
Ne potpisujte ništa što ne razumijete.
Zapišite početak, kraj i trajanje svog dnevnog radnog vremena, uključujući i stanke.
Zapišite imena i brojeve telefona kolega koji mogu potvrditi vaše tvrdnje.
Fotografirajte gradilište i natpis, na kojem se opisuje građevinski projekt.
Zapišite važne datume:
Adresa gradilišta na kojem radite
Naziv poduzeća i vlasnika za kojeg radite
Naziv glavnog izvođača radova
Ako ste u nedoumici, obratite se kao član Vašem sindikatu IG BAU ili nazovite našu dežurnu telefonsku liniju.