Danas je rijetkost vidjeti pozitivan naslov o virusima — ili čak neutralan. Od pandemije žute groznice 1793. do epidemije COVID-19 koja je započela 2020., virusi dospiju u vijesti samo kada ubijaju ljude ili, u najmanju ruku, izazivaju veliki strah.
To je možda nesreća, jer je većina virusa u vama dobroćudna. A, i o tim virusima u vama: ima ih puno. I ima ih apsolutno posvuda. Ako mislite da će vam ovaj članak dati savjet kako ih se riješiti, nemate sreće jer imate više virusa na tijelu ili unutar njega nego što imate stvarnih stanica.
Zapravo, prema naučnom časopisu Nature, postoji 10 na 13. potenciju — to je 1 s 13 nula, ili 10 000 000 000 000 — virusnih čestica po čovjeku. Dobrodošli u svoj virom. Vjerovali ili ne, nije loše da ih imate toliko, piše salon.com.
“Postoji razarajući negativni aspekt da virusi uzrokuju brojne bolesti kao što vidimo sada u vrijeme COVID-a”, kaže dr. Travis Thomson, docent na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Massachusettsu koji se specijalizirao za neželjenu DNK i neizravnu endogenu kontrolu retrovirusa. “Međutim, biom Zemlje treba viruse za svoj opstanak.”
Ako čitate priče o tome kako bi klimatske promjene mogle dovesti do novih pandemija, to je zato što okeani vrve “živim” stvorenjima.
“Da se virusi ne prevrću – tj. ubijaju domaćine u okeanu – došlo bi do ogromnih taloženja detritusa na dnu okeana, koji je potreban za preživljavanje cijelog života na planetu”, napisao je Thomson Salonu.
Dodao je da to nije slučaj samo s okeanom. “Virusi su potrebni za razgradnju svih organskih materijala u svim ekosustavima na, iznad ili u Zemlji”, objasnio je Thomson. “Tada su tu i virusi koji žive u nama: endogeni retrovirusi, ili transpozoni, za koje moja grupa i drugi otkrivaju da nam pomažu u obavljanju mnogih fizioloških funkcija kao što je borba protiv infekcija, pa čak i pravilan razvoj neurona.”
Naravno, nije dovoljno samo reći da je ljudsko tijelo prepuno virusa. Virus, na kraju krajeva, ne može “živjeti” ni u jednom starom organu tijela. Po definiciji, virus je jednostavan biološki entitet s proteinskom ovojnicom i genetskim materijalom (RNK ili DNK lanac) kao svojom jezgrom. Oni postoje i razmnožavaju se tako što inficiraju žive stanice, infiltriraju se u njihove jezgre i tjeraju stanice da proizvode kopije virusa. To znači da je virom, iako masivan, još uvijek ograničen činjenicom da sami virusi moraju biti uključeni u naše stanice.
Kao rezultat toga, ljudski virom je podijeljen u dva odvojena područja, od kojih neka inficiraju naše vlastite stanice, a neka utječu na stanice drugih stvari koje žive u nama – stvari poput crijevnih bakterija i slično.
“Ljudski virom (i virom bilo kojeg višestaničnog organizma) sastoji se od dvije glavne, različite komponente”, objasnio je dr. Eugene Koonin, biolog i viši istraživač u Nacionalnom centru za biotehnološke informacije. Koonin je rekao da postoje virusi koji se razmnožavaju unutar vlastitih stanica ljudskog bića, a tu su i virusi koji inficiraju bakterije i arheje koje se mogu naći u našem mikrobiomu.
“Obje komponente su važne na svoj različit način”, primijetio je Koonin. Oni koji inficiraju stanice, kao što vam može reći svako ko se razbolio, očito su sposobni učiniti nam jako loše stvari. Istodobno, “postoji i zdravi ljudski virom koji se sastoji od mnogo različitih virusa koji se razmnožavaju u našim stanicama bez vidljivih patoloških posljedica.” Mnogi od njih za sobom ostavljaju genetski materijal poznat kao neželjeni DNK koji naš vlastiti genom može prenamijeniti za obavljanje važnih funkcija. U jednom poznatom primjeru, vjeruje se da je drevni virusni gen poznat kao Arc odgovoran za pomoć ljudima kodirati informacije (tj. “učiti”), formirati sjećanja i na druge načine obavljati procese bitne za svjesno mišljenje.
Slično tome, virusi mogu djelovati kao čuvari ljudskog tijela, a da toga nisu ni svjesni. Kada virusi inficiraju vaše stanice, to nije osobno; jednostavno se žele razmnožavati. Ako to mogu učiniti koristeći stanice drugih mikrobiota unutar vas, a ne vas osobno, to funkcionira savršeno.
“Virusi koji inficiraju bakterije i arheje u našim mikrobiomima reguliraju veličinu populacije svojih domaćina i kroz to mogu imati razne neizravne učinke na ljudsko zdravlje”, rekao je Koonin za Salon.
Ako postoji ikakav problem s ljudskim viromom, to je što o njemu znamo jednako malo kao o svemiru izvan Zemljine atmosfere. Prema dr. Jasonu D. Shepherdu, izvanrednom profesoru neurobiologije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Utah, potpuno je “neistražen”.
“Tek smo utvrdili da bakterije imaju važne funkcije u normalnoj fiziologiji”, objasnio je Shepherd putem e-pošte. “Pojavljuje se ideja da su prenosivi elementi, koji su slični virusima, ključni za normalan razvoj. Dio prepreka je otkrivanje i sekvenciranje virusnih genoma iz stanica. Također nije jasno mogu li virusi regulirati normalnu fiziologiju… linije zamagljeni su kada uzmemo u obzir da postoje proteini slični virusima izraženi u tijelu koji mogu djelovati baš kao virusi (npr. naš rad na Arcu).”
Ovaj nedostatak znanja o viromu također znači da je veća vjerojatnost da će znanstvenici biti uhvaćeni nespremni ako se inače bezopasni virus u našim tijelima iznenada okrene protiv nas.
“Međutim, neke članove zdravog viroma mogu pokrenuti različiti, samo djelomično poznati čimbenici i postati patogeni”, rekao je Koonin za Salon. “Herpesvirusi i papilomavirusi vjerojatno su najpoznatiji primjeri. Drugi virusi u zdravom viromu očito mogu zaštititi domaćina od infekcije od strane svojih agresivnijih srodnika.”
Međutim, postoje dobre vijesti: znanstvenici su već razvili tehnologiju za sekvenciranje virusnog genetskog materijala. Možda će potrajati neko vrijeme, ali čovječanstvo polako ali sigurno počinje shvaćati vlastiti unutarnji ekosustav.
“Vrsta sekvenciranja (DNA i RNA) potrebna za identifikaciju kompleksnosti svih virusa koji žive u svijetu oko nas, kao i u nama, upravo je razvijena”, rekao je Thomson za Salon. “Što više sekvenciramo, to više shvaćamo da postoji spektakularna količina složenosti virusa i kako oni u interakciji s nama otkrivaju i dobre i loše.”