Penali odlučili: Argentina u polufinalu SP-a nakon lude završnice sa Nizozemskom

Hrvatska će u polufinalu Svjetskog prvenstva igrati protiv Argentine, koja je boljim izvođenjem jedanaesterca izbacila Nizozemsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska i Argentina za finale igraju u utorak od 20 sati. Bila je ovo dramatična utakmica u kojoj se Nizozemska vratila nakon zaostatka od 2:0, ali nije uspjela izvesti preokret.

Junak argentinske pobjede je Lionel Messi, koji je za prvi gol asistirao, a drugi je sam zabio iz kaznenog udarca. Potom je realizirao i penal u raspucavanju.

Nizozemsku je u igru dvama golovima vratio džoker s klupe Wout Weghorst. Nije to bilo dovoljno Nizozemcima jer im je Emiliano Martinez obranio dva penala, dok su Argentinci promašili samo jedan.

Prvo poluvrijeme bilo je vrlo čvrsto te pomalo i oprezno s obje strane, no Argentina je imala više od igre. Imala je brži protok i veći posjed lopte te je za to nagrađena u 35. minuti. Genijalan potez izveo je Messi. Povukao je napad i sjajno podvalio loptu kroz cijelu nizozemsku odbranu. Nahuel Molina izbio je sam pred vratara Nopperta i bez problema pogodio.

Nizozemska se otvorila u drugom poluvremenu, ali nije uspijevala ozbiljnije zaprijetiti Argentincima. Na drugoj im je strani koncentracija popustila te je Dumfries u 71. minuti srušio Acunu u šesnaestercu u situaciji u kojoj je bio relativno bezopasan, a sudac Lahoz pokazao je na bijelu točku. Siguran realizator bio je Messi.

NEVJEROVATAN POVRATAK NIZOZEMSKE

Louis van Gaal je nakon toga u igru uveo napadača kojem je dosad na Svjetskom prvenstvu dao tek 22 minute, Wouta Weghorsta. On mu se odužio na najbolji mogući način. U 83. minuti nadskočio je argentinsku odbranu i poslije ubačaja Berghuisa glavom je vratio Nizozemsku u igru.

Suci su odlučili da će se igrati čak deset minuta sudačke nadoknade te je Nizozemska krenula na sve ili ništa. U 101. minuti, odnosno 11 minuti sudijske nadoknade, dobili su slobodan udarac na 20 metara od gola. Svi su očekivali udarac, a Koopmeiners je lukavo podvalio loptu Weghorstu, koji je s igračem na leđima pogodio pored Martineza i odveo susret u produžetke.

ARGENTINCI SIGURNIJI U PENALIMA

Argentina je bila bolja momčad u produžecima, posebice u drugom, te je nekoliko puta bila vrlo blizu golu. Najbliže je došao Enzo Fernandez, kada je u 121. minuti pogodio vratnicu udarcem s distance. Nizozemci su se ipak uspjeli provući do penala.

No više od toga nisu uspjeli. Emiliano Martinez obranio je prva dva jedanaesterca, Van Dijk i Berghuis bili su tragičari, a iako je kasnije Fernandez promašio penal, to nije bilo dovoljno Nizozemskoj.