Sjeverni dijelovi Bosne i Hercegovine večeras su se našli na udaru snažne superćelijske oluje, izvijestili su meteorolozi. Olujni sistem, praćen jakim vjetrovima i gradom, najprije je zahvatio područje Prnjavora i nastavio se kretati prema Posavini.
Na društvenim mrežama pojavili su se dramatični snimci iz mjesta Ilova kod Prnjavora, a najteže je pogođeno selo Donji Smrtići, gdje je zabilježeno nevrijeme izuzetnog intenziteta.
Led veličine oraha prekrio je dvorišta, trotoare i travnjake, uzrokujući vidljivu štetu na domaćinstvima i poljoprivrednim kulturama. Fotografije s lica mjesta svjedoče o razmjerama ovog vremenskog udara – bijeli sloj leda stvorio je gotovo zimski pejzaž usred proljeća.
Meteorolozi upozoravaju da bi padavine mogle potrajati i tokom noći, te savjetuju građanima dodatni oprez, posebno u područjima gdje su bujične poplave i odroni mogući.