“Ne potpisujte ništa što ne razumijete! Zabilježite početak, kraj i trajanje radnog vremena svaki dan, uključujući i prekovremene sate, to vam može biti dokaz na sudu.” Ovo su samo neki od savjeta kojima sindikati u Njemačkoj nastoje da zaštite prava stranih radnika.
Na internet stranici “Fer uslovi rada u Njemačkoj”, na sedam jezika, uključujući i ruski i hrvatski, njemački sindikalci nude mnogo korisnih informacija, linkova i kontakata, koji mogu biti od pomoći gastarajterima.
– Kašnjenje plata i otkazi, koji možda nisu u skladu sa zakonom, najčešći su problemi na koje se žale radnici iz inostrastva – navodi se toj veb stranici, čiji je izdavač Njemački sindikalni savez, centrala koja okuplja osam vodećih sindikata u ovoj zemlji.
Oni upozoravaju da strani radnici, dok rade u Njemačkoj, mogu da uživaju prava propisana njemačkim zakonima, bez obzira na to ko im je poslodavac.
Tako na primjer naši vozači kamiona, koji rade za slovenačke ili hrvatske kompanije, trebalo bi da sate koje voze kroz Njemačku naplate po njemačkim zakonima, koji su vrlo naklonjeni šoferima.
U Njemačkoj je minimalna satnica 10,45 eura. Za svaku noć prespavanu u kamionu na području Njemačke, vozači imaju pravo na naknadu od osam eura, a za svaki dan, kada su 24 časa na putu, mogu dobiti dodatnih 28 eura.
– Svaki put kad pređete neku državnu granicu, zabilježite mjesto, datum i vrijeme prelaska. Na taj način možete dokazati u kojoj državi imate pravo na koju visinu plate – preporučuju sindikalci kamiondžijama.
Imaju preporuke i za druge branše, u kojima se često zapošljavaju gastarbajteri.
Tako građevinske radnike upozoravaju da se ne daju prevariti, jer je minimalna satnica za nekvaifikovane radnike u ovoj oblasti 12,85 eura, dok kvalifikovani majstori na zapadu Njemačke imaju pravo na minimum 15,70 eura po satu.
Sindikalci upozoravaju strane radnike i da imaju pravo na plaćeni godišnji odmor, koji za građevinare, koji rade tokom cijele godine, iznosi 30 radnih dana.
Takođe, detaljno ih upućuju kako da ostvare pravo na zdravstveno osiguranje i kako da ne vrijeme reaguju i tuže poslodavca, ukoliko im nije na vrijeme i u punom iznosu isplaćena plata.
Sve radnike, a pogotovo one zaposlene u ugostiteljstvu, njemački sindikalci upozoravaju da nipošto ne pristaju na rad na crno i da zahtijevaju da potpišu ugovor o radu, jer u suprotnom “poslodavac nije obavezan da im isplati zaradu”, piše Srpskainfo.
– Oprez, ako vam poslodavac ne želi dati pisani ugovor o radu i ako vam isplaćuje platu u gotovini, on vjerojatno ne plaća porez i ne uplaćuje doprinose za socijalno osiguranje. To se zove “rad na crno”. “Rad na crno” je nezakonit. Može se dogoditi da ćete morati platiti kaznu – upozoravaju sindikalci.
Na ovoj veb stranici nude se i korisni savjeti za one koji tek namjeravaju da potraže posao u Njemačkoj.
Pod geslom “zaštiti se znanjem”, njemački sindikalci, uz podršku Fondacije “Fridrih Ebert”, upozoravaju potencijalne gastarbajtere da mogu postati lak plijen prevaranata, pogotovo ako ne znaju njemački jezik i ne poznaju svoja prava.