Kakva je sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini?

Proteklu sedmicu obilježilo je više incidenata u kojima su dvije osobe preminule.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog brutalnih tuča, pucnjava i napada na policajce građani su zabrinuti. Da li je sigurnosma situacija narušena?

Dva napada na policijske službenike, pucnjave i fizički obračuni epilog su nedjelje za nama. U incidentima su stradale dvije osobe i više je povrijeđenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U noći između subote i nedjelje u dva odvojena incidenta povrijeđena su dva policajca – u Bratuncu i Gradačcu.

“Oko 18.30 na području Policijske uprave Gradačac prilikom vršenja mjera i radnji na suzbijanju stavljanja u promet opojnih droga, došlo je do upotrebe oružja i rajavanja jednog policijskog službenika”, kazao je Dževad Korman, direktor Uprave policije MUP-a Tuzlanskog kantona

“Ovo je jedan od najgorih oblika onoga što se može desiti kad stvari krenu po zlu. Ovo je takođe nešto što ukazuje da su savremene kriminalne grupe tako opremljene i spremne za vršenje nasilja i nad onima koji predstavljaju državu”, kazao je Hajrudun Mešanović, ministar unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona .

U incidentima u Sarajevu i Zvorniku stradale su dvije osobe, a povrijeđeni se još oporavljaju.

“Pacijent koga smo operisali u petak uveče, koji je zadobio teške tjelesne povrede, stabilan je danas. Drugi je na opservaciji sa prelomom lobanje, ali i on je stabilan i van životne opasnosti su”, kazao je Dr. Branislav Perić, dežurni ljekar JZU Bolnica “Zvornik” Sve ovo izazvalo je zabrinutost građana.

Neki od napadača su odmah uhapšeni, dok za nekima policija i dalje traga. Stručnjaci kažu da, iako sigurnosne službe preduzimaju sve u njihovoj nadležnosti, može se uraditi više na prevenciji i represiji.

“Ove slučajeve ne možemo baš dovoditi u vezu, ali postoji ozbiljan poremećaj na određenom kriminalnom tržištu. Došlo je do hapšenja određenih osoba i došlo je do poremećaja u snabdijevanju ilegalnim proizvodima, narkoticima”, rekao je Nedžad Korajlić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA Korajlić dodaje da svemu kumuje i aktuelna politička situacija.

“I ova politička situacija uzrokuje određenu nestabilnost, nesigurnost kod građana, a izvršiocima krivičnih djela daje sigurnost da se ponašaju lagodnije jer vide da stvari ne funkcionišu i da će moći da prođu na drugi način koji nije zakonit“.

Stručnjaci ističu da je neophodno sprovesti istraživanje o osjećaju sigurnosti građana, ali i analizu o broju pokrenutih istraga, podignutih optužnica i izrečenih presuda u odnosu na broj krivičnih djela, jer bi se time stekla realna slika o stanju u Bosni i Hercegovini. (BHRT)

NAJNOVIJE