Kakanjci se jagme za vakcine: Zdravstveni radnici u slatkim mukama

Počeci pandemije koronavirusa u 2020. godini izazvali su mnogo panike iz straha od nepoznatog neprijatelja koji je „bez kucanja“ ušao u naše domove, radna mjesta, omiljene ugostiteljske objekte…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedina odbrana u tom tenutku, prema uputama zdravstvenih radnika, bila je fizička distanca uz određene dodatke koje vitamine posebno je potebno unositi u organizam. Nedugo zatim u javnosti su plasirane informacije o pojavi vakcine koja bi mogla bit „štit“ u borbi protiv koronavirusa, nekoliko mjeseci kasnije ispitano je i odobreno nekoliko vakcina i cijeli svijet je na kratko osjetio olakšanje iako se u bolnicama i dalje umiralo.

Svi su željeli vakcine, države su hrlile proizvođačima želeći priuštiti vakcinu za svoje stanovnike, ali opskrbiti cijeli svijet vakcinama za kratko vrijeme bilo je nemoguće. Kao i obično, najbogatije države uz pomoć jakog lobija prve su dobile prve doze dok su one sa malom kasom morale čekati u redu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog „male kase“ kako je vrijeme odmicalo stvaralo se sve veće nezadovoljstvo naroda, a u nekim državama je eskaliralo u proteste, pojedinim slučajevima i vandalizam.

Vakcinacija u Bosni i Hercegovini

Prema navodima pojedinih medija, u počecima pandemije stanovništvo ‘oštro je reagovalo’ zbog nedostatka vakcina, da bi se kasnije ispostavilo netačnim.

Veliki broj vakcina različitih proizvođača pristiglo je u Bosnu i Hercegovinu a sama Vlada Federacije BiH direktno je naručila pola miliona doza vakcine Sinipharm, a već 2. jula za iste je uplaćen novac kineskom proizvođaču.

Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva, kazao je da će distribucija ovih vakcina prema kantonima krenuti naredne sedmice.

Podsjećamo, zbog ranijih donacija vakcina nije manjkalo i prije pomenute nabavke od strane Vlade FBiH.

Da su navodi pojedinih medija bili netačni govori i informacija da je jako mala zainteresovanost za vakcinaciju u cijeloj BiH. Uzimajući za primjer u Kantonu Sarajevo, gužve tokom vakcinacije u Zetri nastajale su u početku zbog neadekvatne organizacije dok su kasnije gužve nastajale ukoliko je na stanju bilo Pfizer vakcina, što dovoljno govori o (ne)kampanji za vakcinaciju u tom kantonu.

Kakanjci ne biraju

Javna utanova ‘Dom zdravlja’ Kakanj od trenutka prijema prvih vakcina vrši medijsku kampanju za vakcinaciju što se danas pokazalo kao dobrim potezom.

U samim počecima stanovništvo Kaknja nije bilo naklono vakcinaciji, danas je situacija mnogo drugačija.

U nasumično odbranim terminima, dva do tri puta u toku vakcinacije i razčičitim danima u toku sedmice, bez prethodne najave, ispred ambulanti gdje se vrši vakcinacija formirani su redovi onih koji su došli po “dozu spasa”.

U jednom trenutku svjedočili smo nestašici vakcina u ambulanti Zgošća zbog čega su hitno reagirale službe iz “Doma zdravlja” Kakanj i hitno dopremile dodatne doze.

Daleko najveći redovi za vakcinisanje bili su ispred centralne zgrad ‘Doma zdravlja’ Kakanj.

Nadležni ne odustaju, i danas su pozvali građane na vakcinaciju i revakcinaciju, piše Hayat.ba.

  • Građane sa područja općine Kakanj pozivamo da se mogu vakcinisati protiv COVID-19 bez ranije najave. Vakcinisanje će biti sprovedeno: 20.09.2021. i 21.09.2021. godine (ponedjeljak i utorak) od 12:00 sati na dva vakcinalna punkta: centralna zgrada JU „Dom zdravlja“ Kakanj-Kakanj 5 (Medicina rada) i ambulanta porodične medicine Kakanj 8 (Zgošća). Zbog navedenog pozivamo građane da iskoriste priliku i da dođu 20.09.2021. i 21.09.2021. godine (ponedjeljak i utorak ) na vakcinalne punktove kako bi se vakcinisali bez najave. Vakcinalni punktovi će raditi do 15:00 sati, a u slučaju veće zainteresovanosti građana radiće i produženo. Također, pozivamo i one građane koji su primili I dozu neke od vakcina protiv COVID-19 da dođu na revakcinaciju nakon što prođe određeni vremenski period, i to: za AstraZenecu 6 sedmica od prve doze, za Pfizer 21 dan, za Sinofarm 28 dana kao i za Sinovac., stoji u pozivu JU “Dom zdravlja” Kakanj.

Poziv je upućen i građanima koji imaju više od 18 godina života da se vakcinišu protiv COVID-19, jer je proces imunizacije jedina učinkovita mjera kojom se mogu spriječiti teži oblici COVID-19, povećan broj hospitalizacija i smrtnih slučajeva od ove opasne zarazne bolesti.

  • Molimo građane da na vakcinalnim punktovima imaju obzira prema osobama koje spadaju u neku od rizičnih kategorija (starije osobe, hronični bolesnici, onkološki bolesnici i sl).

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE