Kupovina namirnica prilično je rutinski zadatak za većinu ljudi, ali neka ponašanja u trgovini drugi mogu smatrati neprikladnima i nazvati ih nepristojnim. Ako ne želite ostaviti takav dojam dok kupujete, nastavite čitati.
“Kupovina u trgovini može postati prilično naporna u vrijeme kada su najveće gužve”, rekla je Jodi R.R. Smith, predsjednica Mannersmith Etiquette Consulting, prenosi Huff Post.
“Važno je da kupci zapamte kako postoje osnovna pravila bontona, čak i prilikom kupovine.”
Kako bi posjeti trgovinama bili ugodniji, HuffPost je zamolio Smith i druge poznavatelje bontona da podijele neka uobičajena nepristojna ponašanja koja su primijetili u trgovinama te savjete kako ih izbjeći.
Korištenje brze kase s previše artikala
“Poštujte ograničenje broja artikala na brzoj kasi i nemojte stati u red ako imate više nego što je dopušteno”, savjetovala je Diane Gottsman, savjetnica za bonton, autorica knjige Moderni bonton za bolji život i osnivačica škole The Protocol School of Texas, prenosi Index.
Malo ko uživa čekati u dugom redu za plaćanje, no bez obzira na to koliko ste u žurbi, to nije izgovor za kršenje pravila. “Nemojte biti osoba koja misli da pravilo ‘10 artikala ili manje’ ne vrijedi za vas”, dodao je Nick Leighton, poznavatelj bontona i suvoditelj podcasta Jesu li te odgojili vukovi. “Vrijedi!”
Ignorisanje pravila kretanja po redovima
“Ako to ne biste radili na pločniku ili (auto)cesti, vjerovatno ne biste trebali ni s kolicima u supermarketu”, objašnjava Leighton. “Nemojte blokirati druge, zaustavljati se ili naglo mijenjati smjer, niti prelaziti više ‘traka’ bez provjere dolazi li neko.”
“Većina redova u trgovinama omogućava dvosmjerni saobraćaj”, dodala je Smith. “Držite se desne strane kako bi saobraćaj tekao nesmetano. Ako sretnete nekoga s kim želite porazgovarati, obavezno se maknite u stranu kako bi drugi mogli prolaziti.”
Dodirivanje i otvaranje stvari bez namjere kupovine
“Izbjegavajte otvaranje proizvoda kako biste ih pomirisali ili probali, a zatim vraćanje ako vam se ne sviđaju”, upozorila je Gottsman. Pokušajte ne dirati proizvode osim ako ih stavljate u kolica ili koristite zaštitne rukavice.
Nepoštivanje ličnog prostora
“Svi se osjećaju drugačije u javnim prostorima”, rekla je Gottsman.
“Poštujte tuđi lični prostor i pazite na pravila poput držanja razmaka u redovima i prolazima. Imajte na umu da se neki ljudi osjećaju ugodnije s više prostora oko sebe.”
Uzimanje predmeta iz tuđih kolica
“Nemojte uzimati predmete iz tuđih kolica”, savjetovao je Leighton. Samo zato što kupac nije uz kolica, ne znači da je njihov sadržaj slobodan za uzimanje – čak i ako je riječ o posljednjem komadu proizvoda koji želite.
Zadržavanje reda na kasi
“Nemojte razgovarati na mobitel dok plaćate i unaprijed pripremite karticu za plaćanje”, savjetuje Gottsman. Kupovina često traje duže nego što bismo htjeli, posebno kada su redovi na kasi dugi. Poštujte vrijeme drugih i učinite sve kako bi proces bio što brži i jednostavniji. “Nemojte zadržavati sve u redu dok se vraćate po jaja koja ste zaboravili staviti u korpu”, dodala je Gottsman.
Vraćanje predmeta na kriva mjesta
Ponekad stavite proizvod u kolica, ali kasnije shvatite da vam ne treba. Možda vam se čini lakše ostaviti ga bilo gdje kada ste daleko od mjesta gdje ste ga uzeli, ali to nije ispravno.
“Kada promijenite mišljenje, osobito za nešto što je rashlađeno ili smrznuto, molim vas, dajte to zaposleniku ili kasirki”, istakla je Smith.
Ne obraćanje pažnje na okolinu
Obratite pažnju na ljude i stvari oko sebe, posebno ako kupujete s malom djecom koja mogu biti znatiželjna i žele istraživati trgovinu. Nemojte im dopustiti da nekontrolirano trče po trgovini.
Također je pristojno pokazati obzir prema ostalim kupcima. Kao što ne biste trebali zanemarivati ponašanje svoje djece, isto tako nemojte ignorisati kada neko treba pomoć.
“Ponudite pomoć nekome ko primjerice ne može dohvatiti predmet s viših (ili nižih) polica”, rekla je Smith.
Nevraćanje kolica/korpi
“Vratite svoja kolica na mjesto predviđeno za kolica na parkiralištu”, rekla je Gottsman.
“Nemojte ih ostavljati bilo gdje.” Isto vrijedi i za korpe, vratite ih na odgovarajuće mjesto u trgovini.
Neprimjereno ponašanje na parkiralištu
“Parkirališta mogu izazvati puno frustracija jer su svi u žurbi”, objasnila je Gottsman.
“Poštujte pravilo da pješaci imaju prednost kada prelaze cestu prema trgovini.”
Trgovine često imaju velika parkirališta, pa čak i ako morate kružiti nekoliko puta dok tražite mjesto, budite strpljivi i ne gubite živce. Poštivanje pravila nije samo stvar bontona već i zakona.
“Izbjegavajte parkiranje na zabranjenim mjestima, mjestima za invalide ili na parkiralištu druge zgrade ili trgovine ako tamo ne idete”, rekla je Gottsman.
“Vrlo je vjerovatno da će vam auto biti odvučen!”