Iskeširali oko 136 miliona KM: Govedina iz Italije dominira na trpezama u BiH

Uvoz mesa i mesnih prerađevina u BiH u prvom polugodištu premašio je 278,2 miliona maraka, dok su lani u istom periodu stigli ovi proizvodi vrijedni 219,4 miliona KM, a razlog povećanja je, navode upućeni, to što domaći proizvođači ne mogu ni blizu da podmire potrebe svih stanovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BIH, od januara do kraja juna na domaće tržište stiglo je 41,8 miliona kilograma mesa, dok je istovremeno iz BiH izvezeno 5,5 miliona kilograma.

Podaci UIO pokazuju da je najviše stiglo goveđeg mesa i to 15,6 miliona kilograma za šta je iskeširano 136,8 miliona KM. Najviše ovog mesa proteklih mjeseci uvezeno je iz Italije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je riječ o izvozu, na inostrano tržište BiH je plasirala najviše piletine, a izvezeno je 4,3 miliona kilograma ovog mesa u vrijednosti od 19,8 miliona maraka. Sekretar Udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije pri Privrednoj komori RS Dragan Šepa kazao je za Glas Srpske kako su analize pokazale da domaći proizvođači mogu proizvesti do 30 odsto mesa zbog čega smo prinuđeni na uvoz da bi se zadovoljile potrebe stanovništva BiH.

– Ono čega imamo dovoljno jesu piletina i riba – kazao je Šepa.

Dodao je kako RS konstantno podstiče poljoprivrednike da povećaju proizvodnju, tako da će se u narednim godinama efekti tih ulaganja osjetiti.

Izvršna direktorka Udruženja za zaštitu potrošača “Don” iz Prijedora Murisa Marić rekla je da BiH ima velikih problem sa domaćom proizvodnjom.

– Ono što se kod nas proizvede, slabije se otkupljuje jer je sve uvozno mnogo jeftinije, a ne znamo ni porijeklo niti sastav, ni čime je hranjeno niti bilo što drugo, a sve to utiče na kvalitet – rekla je Marićeva.

Proizvođači su, kaže ona, u teškoj situaciji pa se malo njih odlučuje za veću proizvodnju koja bi podmirivala i strano tržište.

Ipak u mesnicama tvrde da prodaju samo meso iz domaćeg uzgoja, dok je uvozno meso uglavnom u frižiderima velikih trgovačkih lanaca.

 – Mi nemamo meso iz uvoza, kupujemo živu stoku i koljemo u klanici, a naše mušterije naučile su na domaće. Znamo da je sve popularnije to meso iz uvoza jer je jeftinije, ali vjerujemo u tradiciju i kvalitet – rekli su u jednoj banjalučkoj mesnici.

Turska

Izvoz mesa i mesnih prerađevina u prvom polugodištu ove godine uvećan je za skoro 776.000 kilograma. Razlog je, smatra Dragan Šepa, podizanje rampe za izvoz mesa u Tursku. Kako je ranije navedeno, ove godine u tu zemlju biće izvezeno 1.000 tona, piše Srpskainfo.com.

NAJNOVIJE