Muškarac iz Sjedinjenih Američkih Država obolio je od rijetkog oblika raka prostate i odjednom počeo pričati naglaskom koji jako podsjeća na irski, te je tako nastavio govoriti do kraja života. U medicinskoj literaturi postoje još samo dva izvještaja o karcinomima koji su vjerovatno izazvali sindrom stranog naglaska (foreign accent syndrome, FAS). No, ovo je prvi slučaj da se to dogodilo nakon raka prostate.
FAS je neobičan poremećaj govora koji se najčešće javlja nakon ozljede glave, moždanog udara ili druge vrste oštećenja mozga. Pojavljuje se iznenada i ponekad se ne može utvrditi uzrok. Pacijent pritom počne pričati “stranim naglaskom”, odnosno manifestuje promjene u izgovoru koji nalikuju ritmu drugog dijalekta ili jezika, piše Science Alert.
Najpoznatiji je slučaj Norvežanke iz 1941. godine koja je tokom bombardovanja Osla zadobila povredu glave. Nekoliko mjeseci kasnije, počela je govoriti “njemačkim naglaskom”. Noviji primjer je žena iz Arizone koja se prije nekoliko godina jednoga dana probudila i krenula pričati kao “Mary Poppins”. U njenom slučaju nije bio poznat uzrok FAS-a, prenosi Index.
Pacijent nije nikada bio u Irskoj. Mnogo su rjeđi slučajevi FAS-a koji su definitivno povezani s nekom vrstom tumora. Zapravo, postoje još samo dva takva primjera u medicinskoj literaturi. Prema studiji slučaja (dokumentirana historija neke osobe, grupe ili događaja) objavljenoj 2008. godine, žena u 60-im godinama počela je govoriti drugačijim, neodređenim naglaskom nakon što joj se rak dojke proširio na mozak.
Slično je evidentirano i kod Italijanke s tumorom na mozgu koja je odjednom počela govoriti drugačijim ritmom. Nedavni slučaj muškarca iz SAD-a u 50-im godinama života kojem je dijagnosticiran rak prostate rijedak je primjer promjene u glasu koja jako podsjeća na prepoznatljiv naglasak.
acijent u pitanju nije bio irskog podrijetla i nikada nije bio u Irskoj. No, samo 20 mjeseci nakon što mu je dijagnosticiran metastatski rak prostate osjetljiv na hormone, počeo je govoriti južnoirskim dijalektom. Za razliku od prethodnih izvještaja o FAS-u povezanim s pojavom raka, muškarac na početku nije imao nikakve vidljive tumore na mozgu, iako su se neki pojavili kasnije, s napredovanjem bolesti.
Doktori pretpostavljaju da je državljanin SAD-a dobio FAS zbog rijetkog paraneoplastičnog neurološkog poremećaja (PNP) koji nastaje kada rak izvan mozga, odnosno na nekom drugom dijelu tijela, pokrene imunološku reakciju koja može imati uticaj na nervni sistem.
Uprkos kemoterapiji, pacijentov rak je nastavio brzo napredovati te je muškarac naposlijetku postao paralizovan i preminuo. Do same smrti govorio je irskim naglaskom.
Istraživanje naziva Foreign accent syndrome as a heralding manifestation of transformation to small cell neuroendocrine prostate cancer objavljeno je u časopisu BMJ Case Reports.