Centralna izborna komisija BiH: Više od 1000 biračkih odbora nije ispunilo propisane obaveze

I za ove Opće izbore u Bosni i Hercegovini održane u nedjelju, 02. oktobra, birački odbori su se pokazali kao najslabija karika u lancu upravljanja izbornim procesom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog neispunjavanja propisanih obaveza članova biračkih odbora, javnost u BiH još nema uvid u rezultate izbora sa redovnih biračkih mjesta, saopćeno je iz Centralne izborne komisije BiH.

“Odgovornosti organa za provođenje izbora su jasno precizirane. Za zakonito glasanje i brojanje rezultata na redovnom biračkom mjestu je odgovoran birački odbor, a ako on to ne izvrši odgovornost za pravilno utvrđivanje rezultata je na općinskoj/gradskoj izbornoj komisiji”, kaže se u saopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Centralna izborna komisija BiH odbacuje svaku kritiku u vezi sa sporom objavom izbornih rezultata, pogotovo od političkih stranaka čiji su predstavnici bili članovi biračkih odbora.

“Trenutno pojedine izborne komisije osnovnih izbornih jedinica u BiH, po naredbi Centralne izborne komisije BiH, otvaraju vreće i pravilno utvrđuju rezultate sa redovnih biračkih mjesta na kojima birački odbor nije zakonito završio posao (pogrešno pakovanje izbornog materijala, pogrešno popunjavanje obrazaca u kojima npr. kandidat ima više glasova od njegove političke stranke i druge matematičke nelogičnosti). U zadnja dva dana Centralna izborna komisija BiH je izdala naredbe o otvaranju vreća sa glasačkim materijalom na oko 1000 biračkih mjesta u više od 60 općina/gradova za različite nivoe vlasti za koje su provedeni izbori. Rok za izvršenje naredbi je večeras (op.a. sinoć) do ponoći”, ističu iz Centralne izborne komisije BiH.

Sve dok se ovaj posao ne završi, kako su naveli, Centralna izborna komisija BiH nije u mogućnosti objaviti podatke o rezultatima sa svih redovnih biračkih mjesta.

“U isto vrijeme u Glavnom centru za brojanje u Sarajevu odvija se proces koji je u nadležnosti Centralne izborne komisije BiH, sumiranje rezultata sa glasanja u odsustvu, putem mobilnog tima, nepotvrđenim listićima, kao i birača koji su glasali u inostranstvu. Objava svih utvrđenih izbornih rezultata će uslijediti tek kad se objedine rezultati iz Glavnog centra za brojanje i svih rezultata sa redovnih biračkih mjesta”, saopćila je Centralna izborna komisija BiH.

Nakon toga slijedi podnošenje zahtjeva za ponovno brojanje u roku od tri dana u skladu sa članom 5.30. stav (1) Izbornog zakona BiH. Prije utvrđivanja izbornih rezultata, naveli su iz Centralne izborne komisije, preuranjeno je podnositi zahtjeve za ponovno brojanje glasačkih listića, kao i prigovore na izborne rezultate.

“U fazi razmatranja prigovora i zahtjeva za ponovno brojanje Centralna izborna komisija BiH će svaki prigovor koji primi pa i od neovlaštene osobe, smatrati inicijativom za djelovanje po službenoj dužnosti. Prilikom utvrđivanja nepravilnosti uzimat će se u obzir sve primjedbe iz zapisnika o radu biračkih odbora, izvještaji posmatrača o nepravilnostima, raniji prigovori o sumnjama u lažno predstavljanje u biračkim odborima, očigledne prepravke i nelogičnosti na obrascima sa rezultatima, kao i druge informacije o nepravilnostima dostavljene od supervizora i sigurnosnih agencija”, ističu iz Centralne izborne komisije BiH.

U saopćenju se navodi kako se još jednom pokazala opravdanom inicijativa Centralne izborne komisije BiH za izmjene Izbornog zakona BiH u vezi sa sastavom i načinom popune biračkih odbora jer “očigledno krajnje ispolitizirani birački odbori, svojim nezakonitim postupanjima i neizvršavanjem zadataka nanose nemjerljivu štetu izbornom procesu u BiH”.

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE