Nasljeđivanje nekretnina često je složen proces koji, ako se ne obavi pravilno, može uzrokovati dugotrajne pravne probleme. Mnogi smatraju da je dovoljno imati testament ili se osloniti na zakonsko nasljeđivanje, no praksa pokazuje da to nije uvijek slučaj.
Pravovremeno uknjižavanje imovine
Advokat Ivan Simić ističe da je ključno savjesno pristupiti postupku nasljeđivanja, dok Nenad Đorđević, predsjednik Upravnog odbora Udruženja klasterne nekretnine, naglašava važnost uknjižavanja naslijeđene imovine odmah nakon ostavinske rasprave. Time se izbjegavaju potencijalni problemi prilikom prodaje.
“Nasljednici bi trebali biti odgovorni tokom sudskog postupka i, ako je moguće, popisati imovinu ostavioca”, kaže Simić. On dodaje da je važno aktivno učestvovati u postupku, koji se danas najčešće vodi pred javnim bilježnicima, kako bi se izbjegle nesuglasice među nasljednicima.
Đorđević napominje da nema razlike na tržištu nekretnina između imovine stečene kupovinom, nasljeđivanjem ili drugim pravnim poslovima. Međutim, ističe da se u slučaju spora oko nasljedstva prvo mora riješiti pravni status nekretnine prije njene prodaje.

Testament nije uvijek rješenje
Iako je testament često korišten pravni instrument, Simić upozorava da on ne garantuje rješavanje svih pitanja nasljeđivanja.
“Testament dolazi tek nakon zakonskog reda nasljeđivanja i drugih nasledno-pravnih ugovora, poput ugovora o raspodjeli imovine za života i ugovora o doživotnom izdržavanju”, objašnjava Simić. Također, naglašava da ostavilac ne može narušiti pravo nasljednika na nužni dio, što je čest razlog osporavanja testamenta.
Upis u katastar kao preduslov za prodaju
Đorđević ističe da je uknjižavanje naslijeđene nekretnine u katastar neophodno za njenu prodaju.
“Imamo mnogo slučajeva u kojima nasljednici nisu sproveli ostavinsku odluku u katastar, što sada ide po službenoj dužnosti. Međutim, nasljednici bi trebali sami pokrenuti taj proces kako bi izbjegli komplikacije”, kaže on.
Također, naglašava da je zakon u vezi s porezom na nasljeđivanje povoljan, jer u prvom nasljednom redu ne postoji porez. To je jedan od razloga zbog kojeg veliki broj građana u Srbiji posjeduje nekretnine.
Savjet nasljednicima: Djelujte na vrijeme
Đorđević apeluje na nasljednike da odmah pokrenu ostavinsku raspravu kako bi izbjegli pravne prepreke u budućnosti.
“Često se dešava da nasljednici odgađaju ovaj postupak i tek nakon nekoliko decenija pokušavaju riješiti pitanje imovine. Pravovremeno sprovedite ostavinsku raspravu, uknjižite nepokretnosti i tek onda razmišljajte o prodaji”, poručuje Đorđević.