Postani član

Zaslužujete ekskluzivan i kvalitetan sadržaj.

Zašto je digitalna pismenost novi vid pismenosti u 21. vijeku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Digitalna pismenost je najvrijedniji alat za doživotno učenje. Društvo u kome živimo se dosta promijenilo u protekloj deceniji. Sada je izuzetno važno da osoba nastavi da se obrazuje čak i nakon što se zaposli.
Digitalna pismenost predstavlja sposobnost pronalaženja, analiziranja i kritičkog procjenjivanja informacija u digitalnom obliku. Ova vještina je od ključne važnosti za adaptaciju u savremenom dobu s obzirom na činjenicu da u njemu informacione tehnologije apsolutno dominiraju.
Tradicionalna definicija pismenosti podrazumijeva vještine pisanja, čitanja i poznavanja gramatike i pravopisa. Digitalna pismenost predstavlja iskorak iz toga, a čak se i ona s vremenom mijenja. Recimo, prije dvadesetak godina digitalna pismenost odnosila se na osnovno znanje korištenja računara. Dovoljno je bilo da znate da uključite računar i da koristite osnovne programe kao što su Word, Excel i PowerPoint i moglo se smatrati da ste digitalno pismeni. Međutim, danas, sa razvojem interneta, ovaj pojam postao je daleko kompleksniji.
Pojam digitalne pismenosti ne odnosi se samo na sposobnost čitanja sadržaja na internetu ili na sposobnost korištenja savremenih tehnologija. On uključuje mnogo više od toga. Ova vrsta pismenosti podrazumijeva i razumijevanje načina na koji funkcionišu društvene mreže, kako se postavlja sadržaj na internet, kao i sposobnost kritičke selekcije i sistemskog traganja za informacijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto je digitalna pismenost važna
Digitalna pismenost ne predstavlja samo znanje o tome kako da koristite tehnologiju već i kako da se efikasno krećete u digitalnom okruženju. Ova vještina nadilazi primjenu u obrazovanju, u poslovnom životu, ali i u društvenom ili privatnom životu. Riječ je o prenosivoj vještini, odnosno o vještini koja ima upotrebnu vrijednost na svim životnim poljima i nalazi primjenu u bilo kojoj karijeri. Čak se i zahtijeva od profesionalaca u gotovo svim oblastima bar osnovno poznavanje digitalnih vještina.

Pet ključnih vještina digitalne pismenosti

  • Foto-vizuelna pismenost – Sposobnost prepoznavanja fotografija ili infografika i razumijevanja simbolike koja se nalazi iza njih. To znači da ste u stanju da intuitivno protumačite na šta slika navodi. Na primjer, ako vidite plusić na ekranu, znate da to znači „dodaj”.
  • Reproduktivna pismenost – Sposobnost stvaranja smislenog, autentičnog i kreativnog rada integracijom postojećih nezavisnih informacija.
  • Socio-emocionalna pismenost – U pitanju je sposobnost jasnog identifikovanja prednosti, ali i opasnosti rada u digitalnom okruženju, kao i znanje kako da se te opasnosti izbjegnu.
  • Informaciona pismenost – Sposobnost prepoznavanja potrebe za informacijama i korištenje tih informacija za rješavanje datog problema. Primjer ove vještine je prepoznavanje lažne vijesti u doba dezinformacija.
  • Granska pismenost – Razumijevanje složenosti sajberprostora. U pitanju je sposobnost navigacije internetom i bazama podataka bez gubljenja u sajberprostoru. Drugim riječima, ova vještina uključuje vođenje mentalne bilješke o tome kako ste došli do određene stranice, kako je napuštate, kako otvarate druge kartice itd.


Dobrobiti koje donosi digitalna pismenost brojne su i raznovrsne. Kreću se od temeljnijeg i šireg obrazovanja koje je prilagođeno individualnim potrebama, pa sve do prednosti u radnom okruženju. Zaposlene koji su digitalno pismeni nadređeni mnogo više uvažavaju i oni nisu ograničeni zaduženjima koja su u opisu njihovog radnog mjesta. Oni su fleksibilniji i lako se adaptiraju na nove zadatke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije lako uhvatiti se ukoštac sa savladavanjem nove vještine, ma koliko ona značajna bila. Ipak, treba pronaći motivaciju u sebi i upustiti se u ovakav poduhvat, jer ćete se na taj način efikasnije nositi sa neprestanim promjenama 21. vijeka.

- Marketing -