Eurozona se protiv sve veće inflacije bori već godinu dana, a ruska invazija na Ukrajinu dodatno ju je povećala. U septembru 2021. porast inflacije u eurozoni iznosio je 3.4 posto, što je bio najveći porast u posljednjih 13 godina.
No od septembra je ovaj postotak značajno narastao pa sada iznosi vrtoglavih 10.7 posto, prenosi CNBC.
Ipak, jedan od članova Evropske centralne banke (ECB) smatra da bi rast cijena ubrzo mogao početi padati. Vrhunac inflacije “gotovo je tu”, kaže Edward Scicluna, koji je ujedno i guverner Banke Malte. No dodaje da i dalje trebamo ostati na oprezu jer je Europska središnja banka ovisna o podacima.
Iz ECB-a će sredinom decembra objaviti svoje prognoze nakon što donesu odluku o stopama rasta. U septembru su predvidjeli da će stopa inflacije porasti za 8.1 posto ove godine i 5.5 posto iduće. Cilj im je inflaciju spustiti na 2 posto.
Sama činjenica da SAD i Njemačka spominju riječ ‘mir’, ne u smislu da će se to dogoditi sutra, bitno utječe na ulagače, to je samo po sebi pozitivno – rekao je visoki dužnosnik ECB-a o ratu u Ukrajini i tome što stoji iza predviđenog zaustavljanja rasta cijena.
Američki dužnosnici navodno su od Ukrajine tražili da pokaže otvorenost prema diplomatskom rješenju sukoba. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je ranije ove sedmice iznio pet uvjeta za mirovne pregovore s Rusijom. Kraj ovog sukoba pomogao bi, primjerice, u smirivanju cijena i opskrbi hranom.
Cijene energenata tijekom posljednjih nekoliko mjeseci ostale su donekle stabilne i daleko od visokih vrijednosti, koje su zabilježene u avgustu. Rastući troškovi energenata bili su glavni pokretač rasta inflacije u eurozoni.