Postani član

Zaslužujete ekskluzivan i kvalitetan sadržaj.

Učenike ove škole dočekuje jedna novost: Uvode se nova pravila oblačenja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na početku školske godine, Trinaesta beogradska gimnazija  dočekuje svoje učenike plakatom kojim ih obaveštava da će od septembra morati da budu odeveni drugačije nego što su do sad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– U školu je zabranjeno dolaziti nepristojno odeven, a to znači – u šortsevima, ili bermudama, mini suknjama, helankama, trenerkama, kratkim majicama koje otkrivaju stomak, majicama sa bretelama. Zabranjene su i kapuljače. Učenici koji budu dolazili u školu nepristojno odeveni, biće najpre dva puta opomenuti, a zatim će im biti umanjena ocena iz vladanja.

Izgleda da je ovu inicijativu školske uprave inicirala postkoronska moda.

Bojan Vučković, direktor Trinaeste beogradske gimnazije kaže za “Novosti“ da od kada su se djeca poslije korone vratila u učionice, dvije trećine učenika dolazi u školu u trenerci.

– To ni na šta ne liči. Ne znate da li ste se na treningu ili utakmici. Do pre pet godina bilo je nezamislivo da neko dođe u školu u trenerci. Dukserice sa kapuljačom će biti dozvoljene, ali da se kapuljača ne može stavljati na glavu.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo obavještenje i plakat o pravilima oblačenja u Trinaestoj beogradskoj gimnaziji izazvalo je burnu reakciju u javnosti.

Direktor gimnazije ne razumije “negativnu reakciju samo zato što tražimo da neko bude pristojno odeven”, i naglašava da je “velika većina roditelja za, kao i učenika.“

O svemu će odlučiti Savjet roditelja i Učeničkog parlamenta “tako da sledi diskusija na ovu temu“, najavljuje Bojan Vučković.

Osim komentara, ova vijest je inicirala i uspomene na lična iskustva povodom oblačenja u školi, ali i na đačku uniformu koja se u osnovnim i srednjim školama u SFRJ koristila od 1950. do 1980. godine. Bila je jednostavnog kroja i teget boje, u formi mantila ili tunike, ali su je svi nazivali keceljom. Uniformu su kupovali roditelji u Robnim kućama “Beograd” i u drugim radnjama domaćih industrijskih giganata, kao što su bili “Ateks” i “Beteks”. Đaci su mogli da nose i uniforme koje bi im šile mame ili bake.

- Marketing -