Loše vijesti dolaze iz sektora vanjske trgovine, a koje bi trebale biti alarm nadležnima kada govorimo o potrebi olakšavanja poslovanja domaćim poslovnim subjektima, kao i omogućavanja podizanja konkurentnosti koja, kako stvari stoje, nije zadovoljavajuća.
Naime, za prvih devet mjeseci ove godine izvoz roba iz BiH manji je za oko 772 miliona maraka u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok je uvoz povećan za 540 miliona maraka.
Znatan pad
Večernji list imao je uvid u posljednje podatke Agencije za statistiku za razdoblje januar – septembar, a koji otkrivaju kako smo u spomenutom razdoblju izvezli 11 milijardi, 884 miliona i 966 hiljada maraka roba, dok je protekle godine u isto vrijeme izvoz bio na razini od 12 milijardi, 657 miliona i 309 hiljada maraka.
Ovakav pad ekonomski analitičari objašnjavaju utjecajem više faktora, počevši od smanjene ekonomske aktivnosti uslijed recesijskih kretanja, smanjene potrebe za robama iz BiH, ali i niže razine konkurentnosti, kao i nedostatka dovoljne količine gotovih proizvoda, što je i stara boljka domaće ekonomije, koja je i previše orijentirana na izvoz sirovina, koje su u pravilu niže finansijske vrijednosti.
S druge strane, podaci o uvozu također ne ulijevaju optimizam; dokaz je iznos od 21 milijardu, 311 miliona i 78 hiljada maraka vrijednosti uvezene robe, a što je znatno više u odnosu na lanjsko razdoblje, kada je uvoz bio 20 milijardi, 771 milion i 48 hiljada maraka.
Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 55,8%, dok je vanjskotrgovinski robni deficit iznosio 9 milijardi i 426 miliona KM. Izvoz u zemlje CEFTA-e iznosio je milijardu i 991 milion KM, što je za 15,6% manje nego u istom razdoblju 2023. godine, dok je uvoz iznosio 2 milijarde i 508 miliona KM, što je za 2,8% više nego u istom razdoblju prethodne godine.
Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 79,4%. Izvoz u zemlje EU-a iznosio je 8 milijardi i 768 miliona KM, što je za 5,9% manje nego u istom razdoblju 2023. godine, dok je uvoz iznosio 12 milijardi i 668 miliona KM, što je za 4% više nego u istom razdoblju prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 69,2%.