Za neke ljude ljetni moto “sunčano je, pokaži se” dio je godišnjeg rituala po paklenoj vrućini u kojem se mažu kremama dok prate kretanje Sunca na plaži ili bazenu, piše njemačka novinska agencija dpa.
No, prema doktorima i znanstvenicima sa Univerziteta u Manchesteru, to možda i nisu ideje koje bi trebalo slijediti u životu.
Ne samo da tostiranje na plaži može doprinijeti raku kože i uzrokovati “oštećenje DNK u stanicama kože, upalu i prerano starenje kože”, može i potkopati odbranu kože od patogena, upozorili su znanstvenici, što dovodi do stanja kao što su dermatitis, ekcem i psorijaza.
Kao najveći organ ljudskog tijela, koža je dom složenih grupa bakterija koje štite tijelo, poznatih kao mikrobiom.
No kratkotrajna, ali intenzivna izloženost Suncu “značajno utječe na raznolikost i sastav mikrobioma njihove kože”, rekla je Abigail Langton sa univerziteta.
Studija, koja je objavljena u časopisu Frontiers in Aging, “provedena je na izletnicima u stvarnom životu i pruža važne uvide u to kako izlaganje Suncu koje rezultira tamnjenjem, čak i tokom relativno kratkog razdoblja sunčanja, može dovesti do akutnog smanjenja proteobakterija, što je smanjilo raznolikost mikrobioma kože,” rekao je suradnik Langtonove, Thomas Wilmott.