POLITIČKI MARKETING
POLITIČKI MARKETING

Stazama bosanskih kraljeva: Saznajte kako je pred sultanom el-Fatihom ‘pao’ neosvojivi grad Bobovac

Drevna prijestolnica bosanskih vladara i najmoćnija tvrđava nalazi se dvaesetak kilometara od Vareša i jedan je od najvrednijih srednjovjekovnih spomenika Bosne i Hercegovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sigurni smo da ste čuli za kraljevski grad Bobovac, koliko god  o njemu znali sigurni smo da ćete zbog događaja koje ćemo u narednim rečenicama iznijeti poželjeti da krenete u posjetu.

Danas je to napušten grad, prepušten savremenom dobu i turistima koji ga svakodnevno pohode tragajući za mrvicama historije koju su ispisivali raniji ljudi upravo na tom mjestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U najbolje doba to je bio ponos pordice Kotromanića zbog svog položaja koji je garantirao neosvojivost, što se na kraju i dokazalo jer je grad pao zbog izdaje.

 

Ostaci drevnog grada nalaze se u neposrednoj blizini sela Mijakovići i Dragovići, a samo je jedan pristup administrativno – vojnom centru bosanske države u kojem se čuvala bosanska kraljevska kruna bio moguć – sa sjevernog dijela bobovačke kose.

KAKO JE PALA NEOSVOJIVA TVRĐAVA

Brojne strane vojske napadale Bobovac ali nikada nisu uspjele svojiti glavnu ćeliju Bosanskog kraljevstva. Ipak, to je uspjelo samo Osmanlijama 1463. godine kada su osvojili i cijelu Bosnu.

Prema dostupnim podacima Sultan Mehmed II el-Fatih krenuo je na Bosnu sa 150.000 vojnika znajući da je Bosna u to vrijeme bila jedna od najjačih vojnih sila. Kotromanići su na Bobovcu imali zalihe hrane dovoljne da izdrže opsadu u trajanju od dvije godine a bedemi i kule su bili ogromni toliko da opcija juriša ni opsade nije moguća za osvajanje.

El- Fatihu je preostalo da napada topovima, no, trećeg dana Bobovac je pao tako što je vojvoda Radak otvorio kapije i Bobovac predao bez borbe. Postoje određene glasine da je vojvoda izdao grad jer je bio podmićen. Osmanlije su nakon osvajanja na Bobovcu boravile oko stotinu godina a isti su prilagodili za svoje potrebe, a kada su ga napustili prepušten je zubu vremena.

Bogata je historija je iza Bobovca i posebne predaje koje se vežu za kraljevsku porodicu. Razumijevanje zašto su ovi ostaci građevine iz srednjeg vijeka posebni i važni  najbolje se može spoznati posjetom i sticanjem ličnog dojma jer grad je podignut na strmoj, stepenastoj stijeni planinskog masiva.

MJESTO KOJE STE TREBALI POSJETITI JUČER

Danas je za sve posjetitelje obezbijeđen turistički vodič svakim danom od 10 do 17 sati, što posebno preporučujemo s obzirom na zahtjevan teren za obilazak.

Ulaz na prostor Kraljevskog grada Bobovca se naplaćuje u iznosu od 2 konvertibilne marke, a naplata se vrši u okviru suvenirnice Turist info centra općine Vareš.

Jedini pristup gradu je popločana staza do prvog objekta koji služi za odmor onima koji će tražiti za predah nakon obilaska kraljevskog grada. U okviru objekta su klupe pogodne za odmor i grupne posjete, posjeduje i pitku vodu.

Cijela ruta obogaćena je dodatno info tablama koje pomažu u razumijevanju svakog dijela ovog mjesta.

Radi se o historijski važnom mjestu koje ne da trebate posjetiti sutra, to ste trebali učiniti već jučer.

Pogledajte video OVDJE.

 

Projekat je sufinansiran od Vlade Federacije BiH.

 

(Hayat.ba / E. Fejzović)

 

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE