Kako kažu trgovkinje iz mostarskih trgovina, među kradljivcima ima i onih koji to rade “iz navike”.
Zbog rasta cijena u posljednje se vrijeme krade sve i svašta, pa tako i hrana koja je u oktobru na godišnjoj razini u Bosni i Hercegovini u prosjeku skuplja za 25,9 posto.
Kako kažu trgovkinje iz mostarskih trgovina, među kradljivcima ima i onih koji to rade “iz navike”.
“Krade se sve, a najviše maslac, kroasani, suhomesnati i mliječni proizvodi. Zbog velikog porasta krađa, prije mjesec dana angažirali smo i zaštitara. Baš smo neki dan uhvatili jednu gospođu da krade maslac, i to onaj mali od 20 grama”, kaže Ernesa Tipura, voditeljica poslovnice jedne mostarske trgovine.
Napominje kako policiju nisu zvali, a gospođa je maslac vratila.
Djelatnica trgovine mješovitom robom u jednom mostarskom trgovačkom centru kaže kako se kod njih najviše kradu sirevi i suhomesnati proizvodi, tj. malo skuplja roba.
Ona pak smatra da ko jednom ukrade, uvijek će krasti te da većinom krade “fina i ljubazna gospoda”.
Obje sugovornice se slažu da češće kradu žene, a policiji više i ne prijavljuju sitne krađe poput pašteta, mesnih narezaka, namaza.
“Ako neko ukrade paštetu, šta mi tu da radimo, više i ne zovemo policiju”, napominje jedna od njih.
Glasnogovornik MUP-a Hercegovačko-neretvanske županije Ljudevit Marić kaže kako se hrana većinom krade u trgovačkim centrima.
“Tada se počiniteljima uručuje prekršajni nalog, ako nema elemenata kaznenog djela”, ustvrdio je Marić, piše Fena.
Dodaje kako će MUP tačnu statistiku o počinjenim krađama u ovoj godini imati početkom januara 2023. godine, no napominje da prema trenutnim podacima, u posljednje vrijeme ne bilježe veći broj krađa nego što je to uobičajeno.
Ističe kako su to i dalje najčešće provale u stanove i objekte te da se krade ono što provalnici nađu u domovima odnosno poslovnim objektima.