Prvi kamioni pomoći ušli u Gazu nakon 81 dan potpune blokade

Nakon gotovo tri mjeseca potpune blokade, prvi konvoj humanitarne pomoći ušao je u Pojas Gaze. Ukupno 87 kamiona, koji prevoze osnovne potrepštine, prešli su granicu po prvi put od 2. marta, kada je Izrael zatvorio sve granične prelaze, ostavljajući više od dva miliona ljudi u potpunoj izolaciji i na ivici humanitarne katastrofe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Informaciju je potvrdio Vladin medijski ured u Gazi, a direktor ureda Ismail Al-Thawabteh izjavio je za agenciju Anadolu da su “do sada ušla 87 kamiona koji prevoze različite oblike pomoći.”

Pomoć je, kako je naveo, podijeljena međunarodnim i lokalnim organizacijama kako bi se barem djelimično zadovoljile hitne potrebe stanovništva koje već sedmicama trpi posljedice nestašice hrane, lijekova i goriva.

Tekst se nastavlja ispod oglasaKamere - Uživo
  • Pomoć je dodijeljena međunarodnim i lokalnim organizacijama u okviru napora da se distribuira našem palestinskom narodu kako bi se djelimično zadovoljile njihove hitne humanitarne potrebe,” rekao je Al-Thawabteh.

Međutim, ono što je isporučeno, daleko je od dovoljnog. Vladin ured upozorava da je za minimalno funkcionisanje života u Gazi potrebno najmanje 500 kamiona dnevno s hitnom humanitarnom, medicinskom i prehrambenom pomoći, kao i dodatnih 50 kamiona s gorivom. Izostanak redovnih isporuka već je doveo do ozbiljne nestašice osnovnih potrepština, a glad je postala svakodnevnica za stotine hiljada ljudi.

Od početka marta, granični prelazi su bili potpuno zatvoreni, a Gazu je zadesila humanitarna katastrofa, pogoršana nastavkom izraelske vojne ofanzive koja traje još od oktobra 2023. godine. Prema posljednjim podacima, u izraelskim napadima dosad je ubijeno gotovo 53.700 Palestinaca, većinom žena i djece.

Uprkos sve glasnijim međunarodnim apelima za prekid vatre i nesmetan pristup pomoći, izraelske operacije se nastavljaju. Situaciju dodatno komplikuju pravni postupci na međunarodnoj sceni: Međunarodni krivični sud (MKS) je u novembru izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog sumnje u ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.

Istovremeno, Izrael se pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) suočava s optužbama za genocid u Gazi – proces koji bi mogao imati dalekosežne političke i pravne posljedice.

Dok svijet prati razvoj situacije, humanitarni radnici i civili u Gazi i dalje se bore za goli opstanak, nadajući se da konvoji poput ovog neće ostati tek simboličan čin u moru neispunjenih potreba.

NAJNOVIJE