Postani član

Zaslužujete ekskluzivan i kvalitetan sadržaj.

Proizvodi pod sankcijama i dalje stižu u Rusiju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvoz EU-a u Rusiju pao je od početka rata u Ukrajini za dvije trećine, ali proizvodi pod sankcijama pronalaze put na rusko tržište preko drugih zemalja, pokazala je analiza njemačkog ekonomskog Instituta ifo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obujam izvoza EU-a u Rusiju još je velik, između ostalog i zato što je samo 32 posto proizvoda obuhvaćeno sankcijama, objašnjava zamjenica direktora Centra za međunarodnu ekonomiju Instituta ifo Feodora Teti.

“Kada je u pitanju luksuzna roba, sankcioniran je izvoz šampanjca u Rusiju, ali ne i prosecca”, navodi Teti.

Tome valja dodati i mogućnost izvoza preko trećih zemalja, napominje Institut ifo, pozivajući se na analizu baze podataka.

Kina je zauzela prvo mjesto na ljestvici dobavljača proizvoda pod sankcijama, s udjelom u uvozu od 61 posto. U 2021. iznosio je samo 35 posto. Udio Turske porastao je na 13 posto, sa samo tri posto u 2021., utvrdio je njemački institut.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija trenutno nabavlja sankcionirane proizvode i iz Armenije, iako skromnih jedan posto. U istom je pak razdoblju izvoz EU-a u Armeniju udvostručen, primjećuje ifo.

Povećanje kineskog izvoza u Rusiju može se bar dijelom objasniti većom domaćom proizvodnjom, rekla je Teti, dok neočekivan i oštar skok turskog i armenskog izvoza u Rusiju navodi na zaključak o zaobilaženju sankcija, dodaje, prenosi Hina.

- Marketing -