Katastrofalne poplave i blokirana magistralna cesta M-17, žila kucavica između juga i sjevera Hercegovine odnosno Bosne, odrazile su na ponudu i na cijene na federalnoj berzi voća i povrća u Tasovčićima kod Čapljine, piše Večernji list BiH.
Proteklih desetak dana uočljiv je bio manji promet roba i ljudi, a nepogoda je cijene nekih artikala, poput blitve, s 5-6 KM spustila na oko 3 KM.
- Prekid tokova utjecao je i na ponudu i potražnju. Obično se u ovo doba u ponudi nalaze paradajz te crveni luk s područja Buturović Polja. Budući da je to područje teško stradalo, robe s tog područja za sada nema, a teško će je biti u dogledno vrijeme, konstatira Grgo Matić iz Višića, stalni prodavač na čapljinskoj veletržnici, te na upit kakvo je stanje s domaćim kestenom, nastavlja: – Kesten na ovu veletržnicu stiže uglavnom s područja Konjica, a manjim dijelom s područja Jablanice. Imali smo prije dan, dva samo jednu dopremu kestena, ali s područja Prozora-Rame.
Cijena je bila 5 KM za sitni, a 6 za krupni. To je u neku ruku očekivana cijena, vidjet ćemo što će biti kada se promet koliko-toliko normalizira. Ne samo da proteklih dana nije bilo kupaca iz Bosne nego nije bilo ni nekih roba.
Kako je na području juga Hercegovine berba rajčica gotovo završena, uvoze se s koridora, ali zbog prekida prometa pink sorta nije bilo u ponudi. Manja je i ponuda voća, krušaka, jabuka, šljiva i drugog voća koje stiže iz Bosne.
Dugoročno južnohercegovački proizvođači ne očekuju ništa dobro jer bi otežano prometovanje magistralom M-17 moglo promijeniti navike i pogodovati još većem uvozu voća i povrća. Trenutano su stabilne cijena krumpira – 0,60 do 1 KM za kilogram, zatim kupusa od 0,70 do 1,20 KM, cvekle od 1 do 1,20, mrkve od 1 do 1,40 KM, tikava od 0,50 do 2 KM.
Za sada su stabilne i cijene crvenog luka – od 1 do 1,50 KM, poriluka od 3 do 3,50 KM, rog-paprika od 1,50 do 3,50 KM, bijelog luka – koji je od 5 KM u rinfuzi pa do 12 u vijencu. Kupus za zimnicu je od 1 do 1,50 KM, paradajz je za sada od 2 do 3,50 KM, a paprike od 2 do čak 4,50 KM…
Kod voća potrošačima je pristupačna cijena šipaka koji su od 1 do 2 KM, kivija koji je od 1,50 do 2 KM. Istu cijenu od 1,50 do 2 KM imaju i mandarine koje, kako se tvrdi, stižu iz doline Neretve, dok su suhe smokve od 6 do 8 KM za kilogram.
Navedene cijene voća i povrća uglavnom su od kultura koje uspijevaju u Hercegovini. Kako će biti s robama sa strane, pokazat će idući dani kada trebaju stići i biti u ponudi ove veletržnice i drugih.