Muž ubio ženu, brat ubio sestru, sin ubio majku – sve su češći medijski natpisi. Nasilničko ponašanje nerijetko završava ubistvom, a femicid se i dalje ne definiše kao krivično djelo.
Društvena stigma, nepovjerenje u sistem i okrutnost muškog člana porodice zabranjuje im da govore o nasilju i da budu zaštićene. Rezultat: Više od 50 ubijenih žena koje su trpile porodično nasilje u posljednjih sedam godina. 11 praznih stolica i 11 šoljica kafe na sarajevskom trgu za isto toliko ubijenih žena samo u ovoj godini.
– One su sve žrtve porodičnog nasilja, ubijene su od strane supruga, partnera, muža. Ono što je važno reći je da smo mi do ovog podatka došli isključivo putem medijskih izvještavanja od institucija nismo mogle dobiti podatke – saopštila je Medina Mujić, iz Fondacije CURE.
Jer ne postoji takva baza podataka niti zvanično vođenje statistike. Veći problem je izostanak prevencije, kao i male kazne za nasilnike. Širom Bosne i Hercegovine žene su ukazale na ovaj problem.
– U više od 70 odsto slučajeva porodičnog nasilja imamo uslovne osude za ova djela što svakako utiče na to da žrtve gube povjerenje u sistem, gube povjerenje u institucije koje treba da pošalju poruku pravde i odvraća ih od toga da prijavljuju nasilje – naglašavaju iz Fondacije Udružene žene Banjaluka.
A performansu u Sarajevu pridružile su se i djevojčice i djevojke iz Bratunca. Njih 18. Cilj je edukacija novih generacija.
Koliko je to važno pokazuju alarmirajuće statistike: Svaka treća žena u BiH žrtva je nasilja, a svaka druga žena starija od 15 godina iskusila je neki vid fizičkog, psihološkog ili seksualnog nasilja. Samo tokom ove godine SOS telefon za područje banjalučke regije zazvonio je 1560 puta. 21 žena zbrinuta je u Sigurnu kuću.