Osobe kojima treba alarm za jutarnje buđenje generalno su umornije od onih koji se bude bez njega, rezultati su američke studije provedene na 450 uposlenika koji rade u uredima u Americi a kojima su naučnici uz pomoć prenosnih uređaja mjerili dužinu trajanja sna i otkucaje srca.
Njih 57 posto budilo se uz pomoć alarma i u pravilu su bili umorniji od onih koji su se budili prirodno jer im je alarm poremetio prirodan ciklus spavanja, objavili su naučnici sa Univerziteta Notre Dame u Indiani, prenosi Euronews.
Suprotno tome, ljudi koji su se budili prirodnim putem spavali su duže i unosili manje kofeina na dnevnoj bazi. Također, osjećali su se manje umorno tokom dana. Kad se budimo prirodnim putem, objašnjavaju naučnici, organizam aktivira “odgovor na stres” kratko prije buđenja kako bi nas za to pripremio i razbudio.
Dok buđenje uz zvonjavu alarma taj prirodan odgovor organizam onda preskače i to dovodi do prekida ciklusa sna. Umorom su najviše pogođene takozvane noćne ptice, osobe koje najviše i koriste alarm za jutarnje buđenje, navodi se u istraživanju koje je objavljeno u časopisu Sleep.
Uz jutarnji alarm bismo prvo trebalI pomisliti na to da je vrijeme za ustajanje, a ne da trebamo spavati duže i da utišavamo alarm jer nedostatak sna nećemo riješiti pritisnemo li tipku za odgađanje.
– Onih pet ili 15 minuta sna koje dobijemo nakon što pritisnemo “snooze”, odnosno odgodu alarma, bez sumnje nam neće pružiti ono najbolje što trebamo dobiti od procesa spavanja – navodi se u studiji.
Odgoda alarma ne igra nikakvu ulogu, navodi profesor s Notre Damea Aaron Striegel u časopisu Sleep. –
Svrha ovog istraživanja dijelom je bila i želja da se demistificira šta se događa u takvim slučajevima. Problematično je ako vam je potreban alarm zbog toga što to znači da ste hronično nenaspavani – navodi Striegel.