Ombudsmani kritizirali Stomatološku komoru zbog slučaja Džene Gadžun: Prebacuju odgovornost, izbjegavaju odgovor…

Institucija ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine, na osnovu žalbe od 16. septembra 2022. godine, čiji su potpisnici Amila i Muris Gadžun, roditelji djevojčice Džene Gadžun koja je preminula nakon operativnog zahvata koji je urađen u stomatološkoj ordinaciji Bejtović, uputila je 28. februara preporuku predsjedniku Stomatološke komore Federacije BiH i predsjedniku Stomatološke komore Kantona Sarajevo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žalba porodice Gadžun, koja je podnesena putem punomoćnica Sabine Kadrić i Irme Muhović, “odnosi se na povredu prava na život i zdravlje kao osnovnih ljudskih prava, a u vezi sa neadekvatnim i nezakonitim odbijanjem organa da poduzmu radnje i mjere iz svoje nadležnosti”.

– Prema mišljenju žalitelja, a sa kojim se Ombudsmani u potpunosti slažu nejasno je na koji način odluka donesena od strane nadležnog tužilaštva, odnosno suda pred kojim se utvrđuje krivična odgovornost pojedinca, u ovom slučaju doktora stomatologije, može uticati na odluku da li je isti postupao u skladu sa kodeksom stomatološke etike, te da li u tom pogledu postoje propusti u radu. U tom kontekstu Ombudsmani ističu da nadležno tužilaštvo, u postupku po eventualno podnesenoj krivičnoj prijavi utvrđuje postojanje krivične odgovornosti, koja je samo jedan segment u odnosu na širi pojam “odgovornost ljekara” koja može biti etička, stručna i na kraju pravna (krivičnopravna) – istakli su ombudsmani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za njih je, kako su naglasili, posebno zabrinjavajuće da žalitelji, “ni nakon devet mjeseci od podnošenja zahtjeva nisu zaprimili zvaničan odgovor Stomatološke komore Kantona Sarajevo”.

– Odbijanje, prebacivanje odgovornosti na druge organe, organe gonjenja, tužilaštva kao i uslovljavanje pokretanja postupaka pred stomatološkim komorama, donošenjem pravosnažnih sudskih presuda, pokazuje nespremnost i izostanak integriteta profesionalne zajednice da preispita eventualne vlastite slabosti. Ponovo podsjećamo da je krivična odgovornost samo jedan segment u odnosu na širi pojam “odgovornost ljekara”. Odgovornost ljekara može biti etička, stručna i na kraju pravna (krivičnopravna). Ukoliko nadležno tužilaštvo odluči da konkretnom slučaju izostaje krivica kao osnovni element krivične odgovornosti, ne znači nužno da u istom slučaju nisu povrijeđeni principi stomatološke etike – pojasnili su.

Poručili su da Stomotološka komora FBiH i Stomatološka komora KS odma po prijemu preporuke “razmotre zahtjev punomoćnika porodice Gadžun i donesu konkretnu odluku i u zakonom propisanom obliku obavijeste o konkretnom zahtjevu, te da u roku od 30 dana od prijema preporuke obavijesti i Ombudsmane BiH o mjerama preuzetim u cilju realizacije preporuke.

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE