Dok se formira nova vlast na svim nivoima građani su suočeni s novim poskupljenjima. Nakon što je hljeb poskupio u Federaciji, najavljeno je poskupljenje hljeba i u RS-u i to od 1. decembra. Pekari ovu odluku pravdaju poskupljenjem brašna i električne energije. Građani negoduju, a ekonomisti smatraju da vlast nije pravovremeno reagovala. Po ko zna koji put, zbog inflacije, prvi i najviše na udaru su građani.
Hljeb u banjalučkim pekarama košta od 1,80 do dvije konvertibilne marke, a već za dva dana cijena će biti iznad dvije marke, dakle, bit će skuplji za otprilike 10 feninga. Pekari novo poskupljenje pravdaju rastom cijena brašna, struje i drugih energenata.
„Svi proizvodi koji u sebi imaju različite filove, poput viršli i ostalih punjenja moraju poskupjeti. Poskupjet će i hljeb, dok ostala peciva, recimo kifle, ne bi trebale poskupjeti“, kaže Saša Trivić, vlasnik lanca pekara Manja, Banjaluka.
I trenutna cijena hljeba je visoka, a dodatno poskupljenje novi je udar na džep građana, smatraju Banjalučani. Najviše se bune penzioneri, koji, kako kažu, jedva sastavljaju kraj s krajem:
„To je stvarno katastrofa. Skuplji smo nego Evropa, gdje ljudi imaju preko dvije hiljade eura, a mi penzioneri, možete misliti kako je.“
„Kakva je situacija u RS-u, ne bi trebalo. Male su penzije, male plate.“
„Više bez 50 maraka ne mogu ući u prodavnicu. Sinoć sam bila – 60 KM, par stvari donijela. Jako je skupo sve.“
Inače, cijena električne energije za privrednike je visoka i vlast je trebala pekarima omogućiti niže cijene za struju, da ne bi došli u situaciju da povećavaju cijene pekarskih proizvoda, kaže ekonomski analitičar Zoran Pavlović.
„Imamo Ministarstvo za trgovinu i turizam, koje bi moralo intervenisati po pitanju marži i transparentnosti troškova koje proizvođači imaju. Ima tu posla i za državu, nije samo krivica na proizvođačima, pekarima“, dodaje on.
Ovo je drugo poskupljenje hljeba u RS-u u ovoj godini. Prethodno poskupljenje pekari su tad pravdali većom cijenom pšenice na globalnom nivou nastalom zbog rata u Ukrajini, piše Federalna.ba. I dok se sve težoj ekonomskoj situaciji u Bosni i Hercegovini ne nazire kraj, platežna moć gotovo je ista kao i prije poskupljenja.