O čemu treba voditi računa, stručnjaci otkrili kako vas varaju pri kupovini polovnog vozila

Kupnja polovnog automobila često je poput igre na sreću – na prvi pogled sve može djelovati savršeno, no ispod površine mogu se kriti mnoge neugodnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od najčešćih prijevara s kojom se kupci susreću je vraćanje kilometraže. Naizgled mali broj kilometara može izgledati privlačno, ali često skriva realno stanje vozila. Srećom, uz malo pažnje i znanja, moguće je prepoznati znakove koji upućuju na ovakve manipulacije i zaštititi se od prevare.

Kilometraža na udaru prevara

Prema istraživanju koje je proveo popularni servis CarVertical, prosječno vraćanje kilometraže na polovnim automobilima iznosi gotovo 80.000 kilometara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova praksa, iako ilegalna, nažalost je uobičajena među nesavjesnim prodavačima. No, dobra vijest je da postoje načini kako sami možete prepoznati ovakve pokušaje obmane.

Kako prepoznati manipuliranu kilometražu

Kod automobila starijih od pet godina, a koji na brojaču kilometara imaju neuobičajeno male vrijednosti, pažnja kupca trebala bi biti usmjerena na detalje unutar kabine. Tragovi istrošenosti na unutrašnjim elementima često otkrivaju realnu razinu korištenja vozila. Primjerice, stanje mjenjača, upravljača, tipki na armaturnoj ploči i sigurnosnog pojasa može puno reći o tome koliko je vozilo zaista voženo.

Dodatno, vrijedi obratiti pažnju na vozačko sjedalo – istrošenost tkanine ili kože na njemu nerijetko otkriva stvarne godine i kilometre automobila. Čak i stropni materijali, unutrašnja strana vrata te nasloni za ruke mogu biti indikatori učestale upotrebe.

Stručnjaci savjetuju i procjenu godišnje kilometraže prema prosjeku: ako je automobil star pet godina, a na brojaču pokazuje manje od 75.000 kilometara, moglo bi biti razloga za sumnju. Naravno, određeni faktori, poput vožnje samo u malim mjestima ili sezonske uporabe, mogu smanjiti ukupnu kilometražu. No u takvim slučajevima dobro je tražiti dodatna objašnjenja i historiju korištenja vozila.

Dokumenti ne lažu – ili barem ne bi trebali

Jedan od najsigurnijih načina provjere autentičnosti kilometraže je servisna knjižica vozila. U njoj bi trebali biti zabilježeni svi servisi i zamjene dijelova, zajedno s brojem kilometara u trenutku održavanja. Ako vlasnik vozila odbija pokazati ovu dokumentaciju, to može biti znak upozorenja da nešto nije u redu.

Osim servisne knjižice, vrijedi provjeriti i povijest održavanja kod ovlaštenih servisa, koji često bilježe podatke u svoje interne sustave. Takva provjera može pomoći u otkrivanju neslaganja u podacima o kilometraži.

Kupnja polovnog automobila zahtijeva oprez, ali uz temeljitu provjeru i poznavanje osnovnih trikova, moguće je izbjeći najveće zamke poput manipulacije kilometražom. Detaljan pregled unutrašnjosti, provjera servisne dokumentacije i zdrav razum ključni su alati za sigurnu kupnju. Na kraju, pažljivo istraživanje ne samo da će vas poštedjeti nepotrebnih troškova, već će vam i omogućiti da dobijete vozilo koje zaista vrijedi onoliko koliko je navedeno, prenosi Oslobođenje.

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE