Psiholoinja Jaralee Enis Metcalf i njena koleginica Dayna Robertson, učiteljica u osnovnoj školi, su jednim eksperimentom pokazale učenicima važnost pravilnog pranja ruku.
Da bi objasnile kako se bakterije šire i zašto je važno dobro i često prati ruke, Jaralee je osmislila jednostavnu aktivnost u učionici sa svojim učenicima. Pripremile su pet kriški bijelog hljeba iz istog pakovanja i sa učenicima izvele eksperiment.
Prvim komadom hljeba su dodirnule sve računare u učionici. Drugi je bio kontrolni uzorak – odmah je stavljen u plastičnu kesicu sa oznakom “svježe i netaknuto”. Treći je dodirnuo cijeli razred s neopranim rukama. Četvrti komad hljeba su učenici prethodno oprali rukama toplom vodom i sapunom, a za peti su samo dezinficirali ruke.
Nakon toga, svaki komad hljeba su stavili u pojedinačne plastične kesice kako bi pratili šta će se desiti tokom mjesec dana.
Mjesec dana kasnije, komad hljeba kojim su dodirnule računare, izgledao je najgore. Najbolje je izgledao hljeb iz četvrtog eksperimenta – gdje su djeca pravilno oprala ruke toplom vodom i sapunom. To je djeci jasno pokazalo koliko je važno prati ruke.
Međutim, zanimljiva stvar je da je uzorak broj pet također imao puno bakterija, što je jasno pokazalo da sredstvo za dezinfekciju ruku ne može zamijeniti pravilno pranje ruku sapunom.
Jaralee je podijelila rezultate projekta na Facebooku kako bi poručila roditeljima da uče svoju djecu da pravilno peru ruke i ovaj jednostavan projekat se brzo proširio, prenosi Bright Side.