Ovogodišnji maj bio je drugi najtopliji ikada zabilježen na globalnom nivou, saopćila je Evropska služba za klimatske promjene Copernicus. Prema njihovim podacima, prosječna globalna temperatura iznosila je 15,79 stepeni Celzijusa, što je tek za 0,12 stepeni niže od rekorda postavljenog u maju 2024. godine.
U poređenju s procijenjenim predindustrijskim prosjekom za period od 1850. do 1900. godine, temperatura u maju 2025. bila je viša za čak 1,4 stepena Celzijusa.
Suho proljeće i temperaturni kontrasti u Evropi
Dijelovi sjeverozapadne Evrope zabilježili su izuzetno sušno proljeće. Mart, april i maj u tim krajevima spadaju među najsušnije mjesece još od 1979. godine kada su počela pouzdana mjerenja vlažnosti tla i količine padavina.
Maj je u Evropi obilježen i velikim temperaturnim kontrastima. U istočnoj polovini kontinenta, od istočne Italije i Balkana pa sve do Finske, temperature su bile ispod prosjeka za period 1991–2020. Najizraženije odstupanje ka hladnijem vremenu zabilježeno je u regijama sjeverozapadno od Crnog mora, naročito u zapadnoj Ukrajini, gdje bi niske temperature mogle negativno uticati na poljoprivredu.
Bugarska je, prema podacima Copernicusa, imala jedan od tri najhladnija maja od 2005. godine. Manja hladnija žarišta registrovana su i u Španiji i Francuskoj. Suprotno tome, zapadna Evropa bila je uglavnom toplija od višegodišnjeg prosjeka.
Precizna mjerenja iz cijelog svijeta
Služba Copernicus svakodnevno prati klimatske promjene putem satelitskih i zemaljskih mjerenja, analizirajući temperaturu, pokrivenost morskim ledom i količinu padavina širom svijeta. Njihovi podaci temelje se na sofisticiranim kompjuterskim analizama koje uključuju informacije prikupljene sa satelita, brodova, aviona i meteoroloških stanica.
Većina podataka dostupna je od 1950. godine, dok neki zapisi sežu i dalje u prošlost, navodi agencija.