Javna ustanova Kulturno-sportski centar Kakanj u svom djelokrugu poslovanja involvira i Muzej Kaknja, te samim tim i sve aktivnosti koje potpadaju pod muzejsku djelatnost.
Muzej Kaknja posjeduje veliki broj eksponata razvrstanih u šest zbirki, među kojima je i Zbirka ratnih godina 1992–1995. Jedan dio eksponata navedene Zbirke uvršten je u stalnu ratnu postavku „Kakanj u odbrambeno-oslobodilačkom ratu 1992–1995“, dok je veći dio neadekvatno deponovan u podzemne prostorije Muzeja.
Problematika očuvanja eksponata Muzeja Kaknja očituje se kroz skromno ostvarene uslove korištenja depoa, te usljed istih, nemogućnost njihovog adekvatnog smještaja a samim tim i korištenja u eventualne svrhe nadogradnje javnih aktivnosti iz ove tematike. Navedeni problem dodatno se komplikuje u činjenici da nije izvršeno sistematsko prikupljanje i deponovanje ratnih eksponata, kao svjedočanstava jednog od najznačajnijih perioda nacionalne ali i lokalne historije. Formiranjem Zbirke ratnih godina 1992–1995, godine 2016, otvorene se startne mogućnosti za sistematizaciju svega onoga što njoj pripada. Uzrokom svega napisanog, Muzej Kaknja je ove godine sistematično pristupio sređivanju muzejske ratne građe u depoima kako bi istu „otvorio“ za javnosti.
Sveukupni cilj projekta jeste adekvatno deponovanje i sređivanje muzejske građe koja je ad hock prispijevala u Muzej, te kreiranje uslova dostupnosti građe za dalju upotrebu kako kustosima zbirke radi organiziranja javnih evenata koji bi služili unaprjeđenju svijesti o bitnosti tekovina odbrambeno-oslobodilačkog rata, tako i istraživačima (domaćim ili stranim), a sve u cilju da bi ista (građa) što više bila pristupačna i služila svojoj edukativnoj, kulturološkoj i svakoj drugoj pozitivno afirmiranoj namjeni.
Projekat se sastoji od nekoliko faza:
Prva faza tematizira primarnu sistematizaciju predmeta iz Zbirke ratnih godina 1992–1995. a što će involvirati aktivnosti sačinjavanja popisa eksponata; njihovu preliminarnu zaštitu i adekvatno deponovanje; ratifikaciju dokumenata prijema i njihovo usklađivanje sa signaturnim popisom.
Sljedeća faza rada tiče se kreiranja fototeke Zbirke te stručne obrade eksponata (unos u inventarnu knjigu). Iz fototeke te inventarne knjige eksponata razvijat će se dalji proces kreiranja printanog i online kataloga.
U završnici ovog projekta, katalog će se promovirati na Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine, 1. marta 2023. godine, uz prigodan prateći program. Na programu se predviđa prezentirati izvještaj o Zbirci ratnih godina uz iskazivanje posebne zahvalnosti sugrađanima koji su najviše doprinijeli razvoju ove Zbirke.
Projekt „Sistematizacija Zbirke ratnih godina 1992-1995“, realizira se u saradnji JU KSC Kakanj i Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK. Autorica i koordinatorica projekta je Amra Veispahić, MA historije.
Ovim aktivnostima, Muzej Kaknja nastoji opravdati svoju postojanost te obavljati dužnost sjećanja na teško izvojevanu slobodu i nezavisnost naše domovine, Bosne i Hercegovine.