Kinezi kupili ex-yu giganta i napravili poslovno čudo: Ovo niko nije očekivao

Hisense, kako javlja China Media Group (CMG), zauzima četiri posto evropskog tržišta, no firma si je postavila više ciljeve u bliskoj budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineski gigant u proizvodnji kućanskih aparata Hisense nametnuo se kao najveći slovenski izvoznik, značajno pretekavši ostale velike izvoznike u zemlji poput Renaulta i nekoliko domaćih domaćih farmaceutskih kompanija.

Kada je 2018. firma Hisense kupila slovensko Gorenje, malo ko je očekivao ovakve rezultate. U tvornici u Velenju danas se proizvode televizori, perilice posuđa i hladnjaci, a potražnja za njihovim proizvodima u Evropi je u stalnom porastu, prenosi kineska televizijska postaja CGTN iz slovenskog Velenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hisense, kako javlja China Media Group (CMG), zauzima četiri posto evropskog tržišta, no firma si je postavila više ciljeve u bliskoj budućnosti.

“Evropa je veliko tržište s puno potencijala. Cilj nam je dosegnuti 10 posto tržišta u dva segmenta 2025. godine, kako bismo uistinu postali brend drugog nivoa u Evropi”, rekao je predsjednik evropskog ogranka Hisense Europe Jianmin Han, prenosi Seebiz.

Osnovano prije više od 70 godina u bivšoj Jugoslaviji, Gorenje je proizvodilo i izvozilo kućanske aparate širom Evrope, no prije pet godina, suočeno s jakom konkurencijom, suočilo se s teškom odlukom – ili se integrirati u veći sistem ili se odlučiti za lagani, ali i neizbježan pad. Odlučili su pozvati kineski Hisense da kupi Gorenje, stoji u izvještaju.

Hisense je potencijalnu katastrofu i teret za slovensku vladu uspio pretvoriti u, po nekima, privredno čudo. Čak i skeptici priznaju da se ovo pokazalo kao uspješna priča, dodaje se.

Bivši ministar ekonomije, a sada profesor Matej Lahovnik nije podržavao prodaju Gorenja, ali se predomislio i vjeruje da će akvizicija na kraju biti vrlo uspješna.

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE