Kineska raketa će u narednim danima pasti na Zemlju, ali niko ne zna gdje tačno

Kina je uspješno lansirala treći i posljednji dio svoje nove Tiangong svemirske stanice u ponedjeljak, a telo rakete, teško 23 tone trebalo bi da se vrati na zemlju ovog vikenda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Za razliku od većine modernih tijela raketa, koja su dizajnirane da završe u udaljenom dijelu Tihog okeana, tijelo Long March 5B je na putu da se ponovo spusti u atmosferu, događaj koji se zove “ponovni ulazak”, i padne na Zemlju u petak ili u subotu ujutru u istočnoj vremenskoj zoni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Niko ne zna gdje će tijelo rakete pasti, niti može da utiče, odnosno stručnjaci mogu samo da procijene koliki dio raketnog tijela Long March, koje je otprilike veličine desetospratnice, će se vratiti na Zemlju prenosi Insider.

Nešto od toga će vjerovatno izgorjeti dok prolazi kroz atmosferu, ali tijelo rakete je preveliko da se potpuno raspadne.

Opšte pravilo je da će 20 do 40 odsto mase velikog objekta preživjeti pad kroz atmosferu, rekli su ranije za Insider stručnjaci iz Aerospace Corporation.

 

Još uvijek je prerano za predikcije gdje bi tijelo rakete moglo da padne ali Aerospace Corporation prati fazu rakete i predviđa moguće puteve kojim bi se ona mogla vratiti na Zemlju.

Područje gdje bi krhotine mogle da padnu pokriva oko 88 posto ljudske populacije, prema proračunima tih analitičara. Ali ta populacija je na nekoliko mjesta jako zgusnuta.

 

Većina područja na koje bi ostaci mogli da padnu čine otvoreni okean ili nenaseljeno zemljište.

 

Ipak, lideri svemirske industrije osudili su kinesku praksu nekontrolisanog ponovnog ulaska, rekavši da predstavlja nepotreban rizik za ljudske živote i imovinu.

 

Procjene će se poboljšati u narednim danima, kako se tijelo rakete približava ponovnom ulasku.

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE