Kad država ne radi svoj posao, ali kažnjava one koji to čine: Adis kažnjen jer je očistio deponiju vlastitim sredstvima

U zemlji u kojoj se često priča o nedostatku građanske svijesti, o tome kako je neophodno da se svi uključimo u uređenje svojih sredina i preuzmemo odgovornost za zajednicu, događa se apsurd: oni koji se zaista potrude bivaju kažnjeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Adis Bajrić iz Zenice, vođen idejom da unaprijedi svoj životni prostor i zaštiti svoju zajednicu od ekoloških i sigurnosnih problema, uložio je više od 10.000 KM vlastitih sredstava u uređenje okoliša. Uklonio je nelegalnu deponiju smeća koja je predstavljala sanitarni problem, riješio sigurnosno pitanje protoka vode u slučaju obilnih padavina i umjesto smrada, mulja i otpada stvorio prelijep i uredan prostor. Ukratko, odradio je posao koji bi inače trebale obaviti nadležne institucije – one koje za to primaju plate iz budžeta, iz džepova svih građana.

Umjesto zahvalnosti i podrške, Bajrić je dobio – kaznu. Umjesto da njegov primjer posluži kao model odgovornog ponašanja i da ga nadležni pohvale, on se suočio s birokratskim aparatom koji ga tretira kao prekršioca. Postavlja se pitanje: u kakvom to društvu živimo? Da li je moguće da država kažnjava građane koji rade ono što bi ona sama trebala raditi?

Tekst se nastavlja ispod oglasaKamere - Uživo

Vjerovatno na ovo gledate kao pojedinačni slučaj Adisa Bajrića, međutim, ovo je simptom mnogo većeg problema. Kada se obeshrabruje individualna inicijativa i kada se kažnjava trud, ko će se uopće usuditi da sutra nešto poduzme? Da li je ovo društvo u kojem će biti bolje našoj djeci? Kakvu poruku šaljemo onima koji žele doprinijeti zajednici?

Ako država nije u stanju izvršavati osnovne funkcije, onda bi barem trebala znati prepoznati i podržati one koji to čine umjesto nje. Umjesto kazne, Adis Bajrić zaslužuje priznanje, a institucije – ozbiljno preispitivanje vlastitog (ne)rada.

NAJNOVIJE