Potpredsjednik Privredne komore Federacije BiH (PKFBiH) Mirsad Jašarspahić izjavio je da se očekuje da će 2023. godina donijeti jednu vrstu smirivanja tržišnih turbulencija.
- Prva polovina godine će biti obilježena nastavkom negativnih trendova i recesijom koja je tu. U drugoj polovini godine je za očekivati određenu stabilizaciju i period boljeg poslovanja. Svaku krizu treba posmatrati kao izazov i priliku. Sigurni smo da će naši privrednici nastaviti sa nizom uspješnog poslovanja. Pri tome trebamo svi raditi na boljoj vidljivosti pozitivnih i uspješnih bh. poslovnihpriča čime bi se glavni akteri globalnih lanaca snabdjevanja u industriji dodatno ohrabrili za poslovanje sa našim kompanijama, što bi bio i signal za ozbiljnije investicijske poduhvate u BiH – izjavio je Jašarspahić za Fenu.
Privrednim subjektima u Federaciji BiH i cijeloj BiH, kako je dodao, 2022. godina donijela je mnoštvo turbulencija i izazova.
Rast cijena sirovina i generalno poremećaji i poteškoće u lancima snabdjevanja bili su jako izraženi. Inflacijska kriza je pogodila cijeli svijet pa tako i bh. ekonomiju.
Izvozno orjentisane kompanije bile su pred velikim izazovima u nastojanju da zadrže već postignute pozicije u globalnim lancima snabdjevanja.
- Najveći izazovi su upravo bili cjenovna nestabilnost tržišta sirovina, nedostatak radne snage, te poremećaji tržišta energenata. I pored mnoštva izazova koji su ograničavali i otežavali poslovanje, velika većina bh. firmi je uspjela ostvariti poslovne planove i to zahvaljujući isključivo njihovom spremnošću da hrabro prihvate šanse koje su se otvorile poremećajima u globalnim lancima snabdijevanja. Prihodi su rasli, rastao je i broj radnika – naveo je Jašarspahić.
Po njegovim riječima, Zakon o doprinosima i Zakon o porezu na dohodak su najaktuelnija tema zadnjih desetak godina i upravo su oni u najdirektnijoj vezi sa unutrašnjim kapacitetima kompanija da značajnije povećaju plate radnicima.
- Nije bilo dovoljno spremnosti da ova dva zakona prođu kroz parlamentarnu proceduru i djelimično poboljšaju poslovni ambijent. Već je odavno poznata činjenica da su doprinosi na plate najveći u BiH u odnosu na region. U cilju pomoći privrednicima da zadrže radnike, ali i održe svoju konkurentnost, neophodno je što je moguće prije donijeti ove zakone. Oba zakona su upućeni u parlamentarnu proceduru, ali još nisu bili predmetom razmatranja na Parlamentu FBiH – dodao je Jašarspahić.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE.