U aprilu prošle godine nakon što je došlo do poboljšanja epidemioloških uslova te na osnovu najnovijih preporuka Kriznog štaba Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK donijelo je odluku o povratku u školske klupe učenika završnih razreda osnovnih i srednjih škola u tom kantonu.
Novost je da će, nakon što su prije dvije sedmice obdaništa dobila dozvolu da mogu ponovo vršiti prihvat predškolske djece, novom odlukom Vlade ZDK biti dozvoljena i organizacija produženog boravka u školskim prostorijama za školarce nižih razreda.
KAKANJ ZA REFORMU OBRAZOVANJA
Nakon odluke vlade u augustu je Osnovna škola “Miroslav Krleža” Zenica objavila kako će naredne školske godine organizirati produženi boravak poslije škole za potrebe svojih učenika.
Projekt je finansijski pomogla Vlada Zeničko-dobojskog kantona koja je adaptaciju i opremanje prostorija u školskoj zgradi izdvojila 15.000 KM. Pored OŠ “Miroslav Krleža” još nekoliko škola na području Zenice organiziralo je produženi boravak poslije škole.
Ovu praksu želi slijediti i Kakanj, pokazala je to škola “15. april” u nedavnom saopćenju u kojem navode kako planiraju organizirati produženi boravak za djecu uzrasta 6 – 10 godina u centralnoj školi.
Bio bi to i svojevrstan početak reforme osnovnog obrazovanja.
KOJE SU PREDNOSTI PRODUŽENOG BORAVKA?
Produženi boravak jedan je od modela kojim se mogu kvalitetno i konstruktivno riješiti problemi zaposlenih roditelja i permanentno inovirati vannastaavne aktivnosti. Organizira se neposredno nakon redovne nastave, ukoliko su učenici prva smjena ili prije redovne nastave, ukoliko su učenici druga smjena.
U produženom boravku izmjenjuju se odmor, vrijeme za učenje, vježbanje i ponavljanje, te organizirano vrijeme.
Nova uloga škole na taj način će biti maksimalno i racionalno iskorištena, jer pruža velike mogućnosti djelovanja u svrhu pravilnog rasta i razvoja svakog djeteta.
U Produženom boravku učenici imaju organizovane obroke, u skladu sa zdravstveno-higijenskim potrebama i odgovarajuće nutritivne vrijednosti. Izrada jelovnika mora da prati zadatke zdrave prehrane.
KOJE SU OBAVEZE RODITELJA?
Obaveza roditelja učenika koji budu pohađali produženi boravak je mjesečna uplata od najviše 100,00 KM za organizovane obroke.
- Ukoliko ste zainteresovani za ovaj model obrazovanja za Vaše dijete, javite nam se porukom na Facebook stranici škole, na broj telefona 032 465 230, ili na mail škole: skola.15april@gmail.com za više informacija, stoji u saopćenju OŠ “15. april”.