Tokom jučerašnjeg dana, na području Kaknja, došlo je do pojave pukotina, a jutros je zabilježen i nastanak klizišta na padini iznad nekadašnjeg Rudstroja.

Zbog sigurnosnih razloga, stanari jednog objekta morali su provesti noć na drugoj lokaciji. Službe su odmah reagirale, a danas je angažiran geolog kako bi dao stručno mišljenje o ugroženosti objekta i daljim mjerama.
Služba civilne zaštite i policijski službenici PS Kakanj izašli su na teren odmah po dojavi. Nurudin Hrusto, šef Službe civilne zaštite, potvrdio je za Hayat.ba da je situacija postala ozbiljna već u popodnevnim satima.
„Jučer u toku dana, oko 13 sati, vlasnik kuće prijavio je incident policiji, a zatim su na teren izašli Profesionalna vatrogasna jedinica i policijski službenici. Pukotine na ploči objekta, uz potporni zid, bile su očigledne. Tada smo preporučili vlasnicima da prenoće izvan objekta, dok smo pratili razvoj situacije. Zbog padavina tokom noći, došlo je do klizanja terena zajedno sa potpornim zidom. Ujutro smo ponovo izašli na teren i pregledali objekat. Iako stambeni objekat nije direktno ugrožen, njegova blizina klizištu samo tri do četiri metra izaziva zabrinutost“, rekao je Hrusto.

Ujedno, Hrusto je napomenuo da su stijene u strukturi padine koja se nalazi iznad rijeke Zgošće što je olakšavajuća okolnost zbog stabilnosti terena.
„Kuća se nalazi na stabilnijem dijelu, dok je klizište koncentrirano na čelnom dijelu padine, gdje su mještani ranije postavili nasip. Situaciju i dalje prate i službe i mještani“, dodao je Hrusto.
Iako trenutna procjena pokazuje da stambeni objekat nije u neposrednoj opasnosti, potreban je detaljan geološki uvid u stanje terena. Geolog koji je angažiran na terenu preporučio je da se sprovede dodatno istraživanje kako bi se sa sigurnošću utvrdilo da li objekat može i dalje biti sigurno naseljen.

„Istraživanje mora biti urađeno kako bi se precizno ustanovila situacija, s obzirom na visinu kako sam rekao gdje se nalazi objekat do korita rijeke Zgošće“, kazao je za Hayat.ba Hrusto.
Tokom ove sedmice planirano je da se organizira ispitivanje terena odnosno bušenje u blizini objekta kako bi se dobile jasne informacije o stabilnosti terena. Geolog je potvrdio da objekat trenutno stoji na stabilnoj podlozi, što znači da je siguran za stanovanje.
Službe civilne zaštite su već obezbijedile sredstva za istražne radove, kao sredstva za pomoć stanovniku za izgradnju manjeg potpornog zida koji bi dodatno osigurao objekat i njegove stanare.

Kako je potvrđeno, tokom narednih dana očekuje se nastavak mjera zaštite kako bi se spriječile eventualne dodatne štete, a istovremeno pružila pomoć vlasnicima objekta.
Ova situacija je još jednom pokazala važnost brze reakcije i koordinacije između nadležnih službi, ali i angažmana stručnjaka koji će pomoći u rješavanju izazova izazvanih prirodnim nepogodama.