Državni udar u J. Koreji? Reagirali SAD-a i Rusija. Vojska: Ratno stanje ostaje

Južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol večeras je proglasio je ratno stanje, u potezu koji je šokirao Južnokorejce i izazvao kratkotrajni pokušaj vojnika da uđu u parlament, no zastupnici i protestanti brzo su reagirali na najozbiljniji izazov demokraciji u toj zemlji od osamdesetih godina prošlog stoljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kako bismo zaštitili liberalnu Južnu Koreju od prijetnji koje predstavljaju komunističke snage Sjeverne Koreje i eliminirali antidržavne elemente… Ovim proglašavam vanredno ratno stanje”, rekao je Yoon u obraćanju naciji uživo na televiziji i optužio opozicione snage za kontrolu parlamenta, simpatiziranje sjevernokorejskog režima i “paraliziranje vlade antidržavnim aktivnostima”.

Yoon je u vanrednom televizijskom obraćanju još istaknuo da treba “iskorijeniti prosjevernokorejske snage i zaštititi ustavni demokratski poredak”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šta znači proglašavanje ratnog stanja

Proglašavanje ratnog stanja ne znači objavu rata, već je riječ o mjeri koja omogućuje vojsci preuzimanje kontrole nad civilnim vlastima radi održavanja reda i sigurnosti. To može uključivati ograničavanje građanskih prava, poput slobode kretanja i okupljanja, te uvođenje cenzure medija.

Ovakve mjere obično se poduzimaju u situacijama ozbiljne prijetnje nacionalnoj sigurnosti, kao što su vanjske prijetnje ili unutarnji nemiri.

Zastupnici odmah došli u parlament, izglasali blokadu proglašenja ratnog stanja

Pred parlamentom su odmah izbili sukobi protestanata i policije, a u isto vrijeme zastupnici su održali sjednicu kako bi glasali o ratnom stanju koje je proglasio južnokorejski predsjednik.

Parlament je izglasao blokadu tog proglašenja, a predsjednik parlamenta izjavio je da je ono nevažeće. Nedugo zatim predsjednik parlamenta objavio je da vojska napušta zgradu parlamenta, u koju je ušla čim je predsjednik proglasio izvanredno stanje. Pred parlamentom su i dalje hiljade protestanata.

Amerika “pomno prati” situaciju, kaže da je “vrlo fluidna”

Američki ambasador u Južnoj Koreji Philip Goldberg kaže da američka ambasada u Seulu i američki State Department “pomno prate nedavnu objavu predsjednika Yoona o ratnom stanju”.

“Situacija je vrlo fluidna”, rekao je Goldberg.

Reakcija Kremlja

Kremlj je proglašenje ratnog stanja u Južnoj Koreji nazvao “zabrinjavajućim”, javlja ruska režimska agencija Interfax.

Glasnogovornik predsjednika Vladimira Putina Dmitri Peskov rekao je agenciji da je “situacija zabrinjavajuća” i da Kremlj “pozorno prati”.

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE