Broj penzionera u Bosni i Hercegovini konstantno raste i uskoro će premašiti broj radnika. Procjenjuje se da će do toga doći već krajem 2025. godine.
2 825 nije broj novozaposlenih u Srpskoj, već broj novih penzionera koje je Republika Srpska dobila za šest mjeseci ove godine. Svakom narednom godinom, taj broj će rasti, piše BN televizija.
Prema podacima UN FPA BiH, pretpostavke su da će do 2031.godine broj penzionera biti veći za 96 167. Ako se ovako nastavi, ubrzo će broj penzionera premašit broj radnika u RS.
“Ekonomija i privreda koliko se razvija, mi imamo skoro izjednačen taj broj. Taj odnos je 1,1 prema 1 a neka pravila su jedan penzioner na tri radnika. Penzioni sistem mora pretrpjeti vrlo bitne promjene i da će se morati krenuti u produženje radnog vijeka“, ističe Stevo Pašalić, demograf.
Možda je baš ta nesigurnost u, između ostalog, penzioni sistem, jedan od razloga zbog čega interes građana za odlazak iz BiH ne jenjava i sve više ih je spremno da spakuju kofere, kupe kartu u jednom smjeru i sa ovih prostora odu zauvijek. Ima li rješenja za ovaj veliki problem?
„Potrebno je da se usvoji demografska odnosno populaciona politika RS odnosno demografska strategija populacionog razvoja, i da se provodi na polju fertiliteta mortaliteta migracije i na polju politike prema starijim licima da bi smo imalli drugačije rezultate u narednim decenijama“, kaže Aleksandar Čavić, demograf
Najviše problema biće na tržištu rada. Iako se već sad uvoze radnici u Srpsku, to bi mogla postati i svakodnevnica. Prema podacima Agencije za identifikacijska dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH, prošle godine je 3 210 osoba odjavilo boravak iz BiH, odnosno trajno se iselilo sa ovih prostora.
Zato je republička Unija poslodavaca uradila analizu i projekcije za period 2022 – 2033 godina.
„Naše projekcije ukazuju da će u narednih nekoliko godina imati potrebu za između 20 000 i 30 000 stranih radnika u RS i ta struktura će samo zadržati postojeći ekonomski rast i obezbijediti stabilnost sistema socijalne zaštite“, ističe Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca Republike Srpske.
Jačanje ljudskog kapitala, prekvalifikacije, dokvalifikacije, usklađivanje obrazovnog sistema sa tržištem rada, sve to je već odavno trebalo da bude regulisano ali nije. Zato sad penzioni fondovi dolaze u problem jer sa odlascima građana i sve većim brojem penzionera pitanje je ko će te fondove puniti.
„Jedini izlaz iz toga je povećanje ekonomske aktivnosti i povećanje broja zaposlenih kako i kada to kreator ekonomske politike u narednu deceniju mora da poprevi ekonomsku sliku i omogući da ti problemi u socijalnim fondovima ne budu izraženi da ne bi došlo do blokade isplate ili smanjenja penzija“, kaže Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženje ekonomista RS (SWOT).
Zbog sve većih emigracija,predviđa se da će se broj stanovnika u BiH sa sadašnjih 3,5 miliona smanjiti ispod 1,6 miliona do 2070.godine.