Da li je blicanje farovima kao upozorenje zbog policije kažnjivo?

Blicanje farovima poznato i kao ablendovanje, često se koristi u saobraćaju, a vjerovatno najčešće za upozoravanje drugih vozača da uspore jer ih “iza ćoška” čeka iznenađenje u vidu saobraćajne policije, koja svakog dana širom države vrši rutinsku provjeru vozača i vozila, a osim toga, postavljaju se i radari uz pomoć kojih se mjeri brzina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postavlja se pitanje, međutim, da li je ova popularna metoda kojom vozači “komuniciraju” u saobraćaju zabranjeno zakonom? Damir Okanović iz Komiteta za bezbijednost saobraćaja u Srbiji kaže da je ablendovanje dozvoljeno, a čak je i korisno!

– U Srbiji to nije zabranjeno, nema ni kazne. Sa druge strane, bitno je da vozači uspore, e sad da li su usporili zato što su upozoreni od strane drugog vozača ili su vidjeli sami policiju to je manje važno – pojašnjava Okanović i dodaje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Svrha svake radarske kontrole jeste da se na tom mjestu uspori saobraćaj tako da je ablendovanje dobra stvar i sa aspketa bezbjednosti u saobraćaju korisna – objasnio je Damir Okanović, prenosi Espreso.

Inače, jednom prilikom se zbog ablendovanja oglasila francuska policija grada Rona, koja je na svom nalogu na društvenim mrežama napisala sljedeće:

– Kada upozoravate ostale učesnike u saobraćaju da je naša patrola na drumu, niste ni svjesni da ste na taj način možda upravo pomogli nekom lopovu ili čak i još težem kriminalcu, da izbjegne našu intervenciju usmerenu na očuvanje vaše bezbjednosti – navedeno je u objavi.

Takođe se govori o tome da ablendovanje kompromituje napore policije i odaje tajne ljudima koji možda i nisu vrijedni poštede u odnosu na akcije “čelične ruke zakona”, a što se odnosi i na osobe pod uticajem alkohola ili narkotika, koje su takođe posebno opasne u saobraćaju.

Ipak, policija nije propustila da naglasi da praksa upozoravanja drugih vozača nije protivzakonita, i da je dozvoljeno primjenjivati je.

Takođe, komesar policije general-major Antoni Anderson upozorio je vozače na Jamajci da odustanu od ablendovanja kako bi upozorili druge vozače na policijske operacije. Anderson je rekao da je praksa u suprotnosti sa sprovođenjem zakona.

On je rekao da ova akcija omogućava prekršiocima zakona, posebno onima koji krše Zakon o saobraćaju na putevima, da izbjegnu odgovornost.

– Vidimo haos koji se dešava zbog nepropisnog korištenja puteva i ideju da “pobijedite policiju” jer oni koji dolaze iz suprotnog smjera ablenduju i govore im da uspore jer je iza ugla policija. Tu nam javnost može pomoći, ako ne upozorite te ljude onda bi napravili prekršaj, ali kada ih upozorite oni prođu pa opet ubrzaju i to je veliki rizik za ljude koji učestvuju u saobraćaju – rekao je on.

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE