Čudesni Joselu odveo Real Madrid u finale Lige prvaka

Real Madrid je u nevjerovatnoj uzvratnoj utakmici polufinala Lige prvaka pobijedio Bayern 2:1 i s ukupnih 4:3 prošao u finale u kojem ga 1. juna na Wembleyu čeka Borussia Dortmund.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bayern je poveo čudesnim golom Alphonsa Daviesa u 68. minuti, a Real je okrenuo golovima Joselua u 88. i 91. minuti. On je u igru ušao u 81. minuti.

Real je dominirao čitavu utakmicu i dobro je krenuo od samog početka. Već u 6. minuti Dani Carvajal je poslao odličnu nisku loptu u peterac, ali niko od njegovih suigrača nije pratio akciju. Sedam minuta kasnije Carvajal je sjajno našao Viniciusa Juniora, koji tuče i pogađa stativu. Lopta se odbila na noge Rodrygu čiji udarac Manuel Neuer nevjerovatnom reakcijom brani.

Neuer radio čuda na golu Bayerna

U 28. minuti odgovorio je Bayern. Harry Kane je na rubu šesnaesterca dobro pucao iz okreta, no Lunin je to odbio u korner. Kako je poluvrijeme odmicalo, Real je još više stiskao i pravo je čudo kako nije otišao na odmor s vodstvom. U 40. minuti Vinicius je ubacio, lopta je prošla sve igrače i išla u gol, ali je Neuer nevjerovatnom reakcijom spasio siguran gol.

Real je s dominacijom nastavio u drugom poluvremenu i u 46. minuti je mogao do vodstva, no odličnu povratnu loptu Viniciusa je ispred Valverdea izbio Matthijs De Ligt. Bayern je odgovorio preko Kanea, koji je u 53. minuti ušao u šesnaesterac s lijeve strane i u jako dobroj poziciji pogodio vanjski dio mreže.

Joshua Kimmich neviđeno se patio s Viniciusom, koji ga je izluđivao. Tako je bilo i u 55. minuti, kad ga je prošao na gol aut liniji i dodao Rodrygu na peterac, no njegov udarac odlazi par centimetara od gola.

Nevjerovatne reakcije Bayernova golmana

U 59. minuti Neuer je čudesno obranio slobodnjak Viniciusa s 23 metara, a u sljedećem napadu Brazilac je ušao u sredinu i odlično pucao, ali je Bayernov kapiten i to odbranio te odbio u korner. Previše je Real toga promašio da ga Bayern ne bi kaznio i to se dogodilo u 68. minuti.

Bayern je došao do daha i pobjegao u kontru. Jamal Musiala je brzo dao Kaneu, on je odlično na lijevoj strani našao Daviesa, a onda je uslijedila magija. Kanađanin se u punom trku okrenuo na desnu nogu i strašnim udarcem pogodio suprotni ugao za 0:1. Lunin nije imao nikakve šanse.

Bio je to znak za potpunu ofanzivu domaćina, koji su tri minute kasnije zabili gol. Fede Valverde je nakon gužve skrenuo loptu u gol, ali je on poništen nakon intervencije VAR-a zbog čistog prekršaja Nacha na Kimmichu.

Tuchel zatvorio utakmicu, a Ancelotti uveo igrača koji mu je donio finale

Tuchel je shvatio da mora zatvoriti utakmicu pa je izvadio Sanea i ubacio Kim Min-jaea, a Ancelotti je izvadio Rodryga i Valverdea i uveo Brahima Diaza i – Joselua. To će se pokazati ključnim potezom na utakmici.

U 83. minuti Rudiger je sjajnom dugom loptom našao Viniciusa, koji je opet pobjegao sirotom Kimmichu i onda iz prve pucao preko gola. Tuchel je nakon toga izvadio Musialu i Kanea, ubacio Mullera i Choupo-Motinga i Bayern je izgubio onaj prvi pritisak i potpuno se povukao.

No, i u takvoj igri Bayern je u 85. minuti imao meč loptu. Pobjegli su gosti u kontru četiri na dva, koju su morali završiti, ali su promašili tri pasa i na kraju je akciju zaustavio Luka Modrić, koji je nešto ranije ušao i izbio loptu.

Bio je Bayern jako blizu finala, ali je u neviđenoj, “realovskoj”, završnici ostao bez svega. Manuel Neuer, čovjek koji je držao Bayern u igri, u 88. minuti loše je reagirao na jedan udarac izvana. Šut je bio jak, Neueru je lopta ispala i pala ravno pred Joselua, koji ju je gurnuo u gol za 1:1.

Čudesna završnica

Santiago Bernabeu je eksplodirao, zakuhala se atmosfera, osobito nakon što su suci pokazali devet minuta nadoknade. Igrala se prva od tih devet minuta kad je Antoni Rudiger ubacio s lijeve strane, Joselu je ostao potpuno sam na petercu i skrenuo je loptu u gol za 2:1.

Označen je ofsajd, ali je VAR utvrdio da ga nije bilo i gol Reala za potpuni haos na Bernabeuu je priznat. Na kraju se igralo čak 15 minuta nadoknade, a u zadnjim sekundama De Ligt je zabio nakon dodavanja Mullera, ali je linijski sudac u vrlo tijesnoj situaciji ranije digao ofsajd. Nijemci su podivljali, ali spasa im više nije bilo. Real će imati šansu za svoju 15. titulu prvaka Evrope.