Čolaković se i dalje pita kako je “vladina komisija” raspodijelila novac: Usori kao i Tešnju

Početkom prošlog mjeseca Fahrudin Čolaković, delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine pitao je Vladu Federacije BiH ko je sačinjavao komisiju za raspodjelu novca gradovima i općinama u ovom bh. entitetu i koji su kriteriji bili da neka lokalna zajednica dobije novac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tada je izjavio da su općine gdje je načelnik iz SDA dobile ukupno 1,6 miliona KM, a općine gdje SDA nema načelnika su ukupno dobile 4,5 miliona KM, dakle skoro tri puta više, piše Slobodna-bosna.ba.

POLITIČKI KLJUČ

Pitamo ga da li je do sada dobio odgovor(e)?

“Ovog puta sam dobio odgovor od Komisije koja odgovara u ime Vlade Federacije. Djelimično su odgovorili na moja ptanja, ali prije bih rekao da su odgovorili paušalno. Naveli su ko su bili članovi komisije i da su imali (opšte) kriterije na osnovu kojih su bodovali. Međutim, sve je to u magli. Ja sam tražio da mi se dostavi kompletna dokumentacija po zaprimljenim predmetima (odobrenim i odbijenim) i tek tada možemo znati kako je komisija radila i po čijem nalogu. Dokumentaciju još nisam dobio na uvid. Ali, ako pogledmo rezultate, onda vidimo da je komisija radila loše i da je politički kriterij bio presudan”, objašnjava Fahrudin Čolaković za “Slobodnu Bosnu”:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kako objasniti sljedeće: Da je komisija objavila rezultate u vrijeme godišnjih odmora; Da nema ni jedne općine koja je odbijena, a da načelnik te općine pripada vladajućoj većini TROJKA + HDZ; Da su u gotovo svim odbijenim općinama načelnici bili iz SDA: Olovo, Doboj Jug, Sapna, Sanski Most, Teočak, Bugojno, Gornji Vakuf, Donji Vakuf, Fojnica, Ilijaš, Velika Kladuša i Prozor Rama; Da u ovih 12 odbijenih općina živi oko 227 hiljada građana, što je mnogo više nego u tri kantona zajedno (Zapadnohercegovački, Posavski i Bosansko-podrinjski kanton) itd.

Neke općine u kojima načelnici nisu iz vladajuće većine dobile su mizerna sredstva samo da bi se zadovoljila forma, jer koji su to kriteriji, bilo oni opći ili bili posebni, koji mogu opravdati sljedeće; U Zeničko-dobojskom kantonu imamo 12 općina. U polovini općina, dakle 6, načelnici su bili iz SDA, a ono pola iz drugih stranaka, uglavnom stranaka vladajuće većine na federalnom i državnom nivou. Ako posmatramo ove dvije skupine općina odvojeno možemo vidjeti da su u kumulativu slične po veličini teritorije, stepenu razvoja i broju stanovnika. Grupacija SDA općina je dobila 1,6 miliona KM, a grupacija općina vladajuće većine je dobila tri puta više (gotovo 4,5 miliona KM); Usora dobila novca gotovo kao i Tešanj od koga je po broju stanovika manja 9 puta. Ako je bio princip da se pomogne slabo razvijenim općinama, zašto je onda susjedna općina Doboj Jug odbijena, a imala gotovo identične projekte kao i Usora, koja je dobila 560.000 KM?

Ko iole poznaje geografiju i demografiju, i bar malo stanje privrede u Federaciji neka pažljivo prati ovu komparaciju. Ovdje su navedene samo neke općine koje su dobile sredstva; Visoko dobilo 325.000 KM ima oko 40.000 stanovnika, a Kreševo 560.000 KM, a ima 5.000 stanovnika. Dakle, osam puta manje; Živinice dobile 200.000 KM, a imaju gotovo 58.000 stanovnika, a Pale (FBiH) 230.000 KM, a imaju 904 stanovnika. Dakle, 63 puta manje; Travnik dobio 550.000 KM, a ima 53.500 stanovnika, a Neum dobio 560.000 KM, a ima manje od 4.700 stanovnika. Dakle, 11 puta manje; Kakanj dobio 330.000 KM, a ima 37.500 stanovnika, a Dobretići dobili 320.000 KM, a imaju 1.629 stanovnika. Dakle, 23 puta manje.

Ova podjela sredstava je očit primjer na kojim principima funkcioniše i vladajuća većina u Federaciji. Na principu servilnosti i savijanja kičme pred HDZ-om, jer teško je naći općinu gdje je načelnik iz HDZ-a da je dobila manje od 560.000 KM.“

Kazao je početkom prošlog mjeseca kako mu ne pada napamet da gugla kako bi vidio ko je u Komisiji.

A tamo su: Marica Bulić, predsjednik, Kabinet zamjenika premijera i federalnog ministra finansija, Arijana Huseinović-Ajanović, član, Ured premijera Federacije Bosne i Hercegovine, Tijana Ešpek, član, Kabinet zamjenika premijera i federalnog ministra razvoja, poduzetništva i obrta, Zaim Beriša, član, Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica i Josip Nikolić, član, Federalno ministarstvo prometa i komunikacija.

U čijem interesu su i po čijem nalogu oni dodijelili novac?

“Zato sam i rekao samo je u pitanju bio politički ključ. Dajte tamo gdje je HDZ, a ostalima kako bude. Žalosno koliko se ‘Trojka’ ponižava. Da su imali bar malo samopoštovanja ne bi ovo dozvolili. Na drugoj strani, ‘Trojka’ je posebno nagradila par općina u kojima su imali svoje načelnike, ali su građani prepoznali te neprincipijelnosti i u većem dijelu tih općina ‘Trojka’ je izgubila načelnike kao što je u Kladnju, Maglaju, Jablanici…”, odgovara na naše pitanje Čolaković.

“TROJKINA” PRAKSA

A kako ocjenjuje rad “Trojke” i na državnom, i na federalnom, i na kantonalnim nivoima, ali i na razini stranaka i pojedinaca, interesuje nas.

“‘Trojka’ je nesposobna da vodi državu i to je svakim danom sve očitije, čak i onima koji su ih doveli na vlast državnim udarom. Jedan od primjera nesposobnosti jeste i sanacija dijela uništene pruge u Jablanici koja je ogolila i činjenicu da nakon dvije godine upravljanja Federacijom oni još ne znaju šta je čiji posao. Da nije turska firma kojim slučajem, a vjerovatno zbog svojih interesa, uskočila da pomogne, mi bi taj dio pruge gledali još bar godinu dana kako visi u zraku.

Mi koji smo u zakonodavnim tijelima, a opozicija smo, svjedoci smo svake sjednice da nešto ne štima ni u odnosima unutar ‘Trojke’, a pogotovo u odnosima ‘Trojke’ i HDZ-a. Kako razumjeti da je 14. sjednica Doma naroda prekinuta zato što nije usvojen dnevni red. Materijal sa te sjednice je prebačen na 15. sjednicu koja je trebala bili petog, pa odgođena za deveti decembar”, veli naš sagovornik.

Cijeli tekst pročitajte klikom OVDJE.

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE