Indija će od početka oktobra tvornicama zabraniti izvoz šećera, budući da je nedostatak kiša smanjio prinose trske, doznaje Reuters iz tri vladina izvora. Zbog sada već visokih cijena na međunarodnim tržištima, zabrana indijskog izvoza povećava bojazni od daljnje inflacije na globalnim tržištima hrane.
“Naš je primarni fokus ispuniti lokalne zahtjeve za šećerom i proizvesti etanol iz viška šećerne trske”, rekao je vladin izvor koji je želio ostati neimenovan u skladu sa službenim pravilima. “U nadolazećoj sezonu nećemo imati dovoljno šećera za izvozne kvote”, dodao je.
Indija je kotom tekuće sezone do 30. septembra tvornicama dozvolila da izvezu samo 6,1 milion tona šećera, nakon što im je prošle sezone dozvolila prodaju rekordnih 11,1 milion tona.
U 2016. je Indija uvela porez na izvoz šećera od 20 posto, u nastojanju da ograniči prodaju za inozemstvo.
Monsunske kiše u područjima s najvećim uzgojem šećerne trske u zapadnoj državi Maharashtra i južnoj državi Karnataka – koje zajedno imaju više od polovine ukupne proizvodnje šećera u Indiji – do sada su u ovoj godini bile čak 50 posto ispod prosjeka, pokazuju službeni podaci.
Mjestimične kiše mogle bi smanjiti proizvodnju šećera u sezoni 2023./24. pa čak i sadnju za sezonu 2024./25., rekao je dužnosnik iz industrije koji nije želio biti imenovan.
Lokalne su cijene šećera ove sedmice skočile na najviši nivo u posljednje dvije godine i natjerale vladu da tvornicama u augustu dozvoli prodaju dodatnih 200.000 tona.
“Inflacija hrane zabrinjava. Nedavno povećanje cijena šećera eliminira svaku mogućnost izvoza”, kazao je drugi vladin izvor.
Maloprodajna inflacija je u Indiji u julu skočila na najviši nivo u posljednjih 15 mjeseci od 7,4 posto, pri čemu su cijene hrane porasle za 11,5 posto – najviše u posljednje tri godine.
Proizvodnja šećera u Indiji mogla bi u sezoni 2023/2024. pasti 3,3 posto, na 31,7 miliona tona.
“Tvornicama smo tokom posljednje dvije godine dozvolili da izvoze velike količine šećera”, rekao je treći vladin izvor. “No, mi također moramo osigurati dostatne zalihe i stabilne cijene”, dodao je.
Indija je kupce u prošlom mjesecu iznenadila uvođenjem zabrane izvoza bijele riže koja nije basmati. New Delhi je prošle sedmice također uveo carinu na izvoz luka od 40 posto, dok pokušava smiriti cijene hrane uoči nacionalnih izbora krajem godine.