Bosna i Hercegovina će dokapitalizovati Razvojnu banku Vijeća Evrope (CEB) sa 14,7 miliona maraka kako bi zadržala svoj udio od 0,17 posto u ovoj finansijskoj instituciji čiji je član od 2003. godine.
Od te sume, četiri miliona biće uplaćeno u gotovini dok se ostatak odnosi na nepozvani kapital, koji se neće uplaćivati, ali se može pozvati u budućnosti u skladu sa potrebama banke.
Riječ je o sedmoj dokapitalizaciji banke koja podržava svoje članice u finansiranju socijalnih projekata i unapređivanju uslova života.
U Ministarstvu finansija i trezora BiH kažu da CEB svoju aktivnost bazira na vlastitom kapitalu, rezervama i izvorima koje posuđuje na tržištu kapitala pod povoljnim uslovima zahvaljujući svom trostrukom A kreditnom rejtingu.
Tako je u prilici da finansira do 50 odsto od ukupne vrijednosti troškova projekata pod veoma povoljnim uslovima.
Pored BiH, priliku da povećaju svoj kapital imaju i ostale članice, a kojih trenutno ima 42.
“Suočena sa posljedicama globalne ne samo ekonomske i finansijske već i socijalne krize na kraju svog razvojnog plana za period 2023-2027.godina predloženim povećanjem upisanog kapitala za 4,25 milijarde evra, banka nastoji da omogući implementaciju politika i akcija naročito u korist ranjivih zemalja bez dovođenja u pitanje svog finansijskijskog položaja”, navode u ministarstvu obrazlažući svoj prijedlog.
Inače, BiH će svoj udio uplatiti u četiri jednake rate od po 530.770 evra, koje se moraju uplatiti u naredne četiri godine zaključno sa 2027. godinom.
Zanimljivo, u prethodnih šest dokapitalizacija CEB nije tražila uplatu kapitala, jer ga je uzimala iz rezervi.
Od kada je BiH postala članica, učestvovala je samo u prethodnom, šestom povećanju kapitala.
Svaka od zemalja može, ali i ne mora donijeti odluku o povećanju kapitala banke.
Ako se takva odluka ne donese , a donesu je zemlje sa 67 odsto kapitala banke, udio zemlje koja nije prihvatila povećanje kapitala biće umanjen za odgovorajući procenat.
“Odluka kojom se prihvata učešće u povećanju kapitala u CEB-u održava se ista kapitalana pozicija BiH u banci i isti procenat glasačkih prava. Povećanjem kapitala banke održava se kreditni portfolio i obim akcija banke u istom procentu kao prije povećanja kapitala i daje mogućnost nastavka finansiranja socijalnih projekata i intervencija za poboljšanje uslova života stanovništva”, kažu u Ministarstvu finansija i trezora BiH.