Dječji vriskovi miješaju se s oduševljenim klicanjem gomile. Na rub zgrade, visoke 15 metara, staje čovjek obučen u bijelo, okružuju ga dobro raspoloženi sugrađani. Visoko diže ruke, a u njima – beba.
Muškarac novorođenče prvo dobro protrese, potom primi za kukove pa preko ruba krova baca prema tlu.
Dijete, dakako, ne prestaje plakati, a na tlu ga u običnu plahtu ulovi druga grupa muškaraca. Vade dijete iz plahte i daju ga dalje u gomilu.
Vrisak i plač djeteta sve je glasniji, ali ponovo ga nadglašava odobravanje odraslih. Čekaju sljedeću bebu koja će sletjeti s 15 metara visokog krova, prenosi putnikofer.hr.
Običaj je nastao prije 700 godina kako bi se smanjila smrtnost beba Ovaj strašni običaj potpuno je normalna pojava u Solapuru u Indiji, gdje s krova islamskog svetišta Baba Umer Dargah bacaju djecu već 700 godina.
U ceremoniji sudjeluju islamski i hinduistički muškarci, a bizaran običaj datira iz vremena kad je smrtnost djece bila velika. Tada su vjerski vođe savjetovali onima čija su djeca bila slabog zdravlja da izgrade svetište i bacanjem djece s njega pokažu svoju vjeru u Svemogućeg.
Love ih u pripremljenu plahtu i tim postupkom prizivaju u njihov život sreću i osiguravaju da izrastu u zdrave i snažne ljude.
Svijet je zgrožen i zahtijeva da se ova praksa prekine
Na ovim „svečanostima” skupi se i po nekoliko stotina ljudi koji dovode svoju djecu vjerujući da će im ovako osigurati sreću i zdravlje. Nije zabilježeno da je u posljednjih 700 godina bilo nesreća i da je bacanje djece pošlo po zlu, no s današnjim saznanjima, napretkom medicine i puno manjom smrtnošću novorođenčadi, cijeli je postupak vrlo sporan i obrazovaniji članovi društva, kao i zapadni svijet, njime su zgroženi.
Ali čak se ni državne i lokalne vlasti ne žele petljati, dok god nema poginule djece smatraju da nema smisla ograničavati vjerske običaje naroda.
U 2009. godini bilo je glasnih pokušaja da se ova praksa zabrani. Čak su nakratko i uspjeli – „ceremonija” se nije održala 2011., no već sljedeće godine se običaj nastavio.
Trauma i šok za bebe očito nisu dovoljan razlog ovim ljudima da prestanu sa zastrašujućim i opasnim običajem i pouzdaju se u modernu medicinu kako bi svojoj djeci osigurali zdravlje.
Osviješteni članovi društva nadaju se da će prestati s tim običajem prije nego bacanje pođe po zlu i neko nevino dijete strada.