Polaganjem cvijeća na Spomen-obilježju i simboličnim spuštanjem 82 karanfila u rijeku Neretvu, u Jablanici je u subotu obilježena 82. godišnjica Bitke za ranjenike – jedne od najznačajnijih epizoda Narodnooslobodilačke borbe tokom Drugog svjetskog rata.
Ceremoniji su prisustvovali predstavnici brojnih udruženja antifašista iz cijele Bosne i Hercegovine, među njima i članovi Udruženja antifašista i boraca NOR-a Kakanj, koji su svojim prisustvom odali počast borcima i ranjenicima čije je herojstvo simbolično povezano s ovim historijskim događajem.
Predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista BiH (SABNOR) Sead Đulić istaknuo je značaj Bitke na Neretvi, nazivajući je “najslavnijom i najhumanijom bitkom u zajedničkoj povijesti naroda bivše Jugoslavije”.
- Ove godine obilježavamo i 80 godina od pobjede nad fašizmom, međutim, u svemu tome valja reći da je 1945. godine fašizam vojnički pobijeđen, ali nije uništen – rekao je Đulić, upozorivši na prisutnost savremenih oblika ekstremizma.
Naglasio je kako antifašizam nije samo historijska činjenica, nego i stalna moralna obaveza:
- Nemamo pravo na nedjelovanje i nemamo pravo samo na sjećanje. Sjećanje nam treba kao nadahnuće za danas i za sutra, život u prošlosti nikad nikome nije donio slobodu. U ovoj godini kada obilježavamo slobodu moramo svi jedinstveno i glasno reći i svima ponavljati da je antifašizam drugo ime za slobodu – poručio je Đulić.
U sklopu obilježavanja održana je i svečana akademija, kao i otvorenje izložbe pod nazivom “Svjedočanstva”, koju potpisuju autori Belma Halihodžić, Armin Balić i Haris Falan. Izložba donosi dokumentarne i umjetničke prikaze borbe, otpora i humanosti kroz prizmu Bitke na Neretvi.
Bitka za ranjenike, vođena u proljeće 1943. godine, ostaje trajni simbol solidarnosti, žrtve i odlučnosti u borbi za slobodu, a Jablanica i danas svjedoči snazi zajedničke borbe protiv fašizma.